riëtte gewoon Jet heet. Tiele en Jet waren samen actief in het verenigingsleven en ze beijverden zich voor de oprichting van een Middelburgse Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Deze vereni ging werd in 1895 opgericht, maar Van der Meij verliet Middelburg al snel daarna. Meningsver schillen tussen enerzijds Wibaut en Van der Meij en anderzijds feministen als Aletta Jacobs en Wilhelmina Drucker leidden namelijk al vrij snel tot de vroegtijdige ontbinding van de vereni ging." Behalve om het lot van de (arbeiders)vrouw bekommerde Van der Meij zich ook om onder voede kinderen in Middelburg. Het grootste deel van.de Middelburgse bevolking beschouwde ondervoeding als een achterhaald probleem, maar Van der Meij ging zelf op onderzoek uit en ont dekte dat er wel degelijk sprake was van onder voeding in de stad. Samen met Michiel de Witt Hamer richtte zij een vereniging op die zich ging bezighouden met de distributie van voedsel en het aanbieden van slaapplekken voor kinderen, aangezien ze ervan uitging dat goede voeding en slaaprust cruciaal waren voor de schoolprestaties. Voor de vereniging was het makkelijk om de ondervoede kinderen en hun ouders te bereiken omdat de diensten gratis werden aangeboden; het benodigde geld werd ingezameld tijdens de jaar lijkse opvoering van kinderoperettes.12 Verenigingsleven en artikelen In haar artikelen behandelde Henriëtte van der Meij verschillende onderwerpen die gerelateerd waren aan haar verenigingsleven, hoewel ze voorzichtig was in het openlijk betuigen van steun aan een politieke partij. Hoewel er bij de Middelburgsche Courant geen sprake was van enige vorm van censuur, stond de publieke opinie negatief tegenover het sociaaldemocratische gedachtegoed. Omdat de krant werd gelezen door zowel liberalen als sociaaldemocraten, was het voor Van der Meij noodzakelijk zo neutraal mogelijk te blijven, wilde ze haar baan behou den.13 Dit gold echter niet voor publicaties buiten de Middelburgsche Courant. De artikelen die ze schreef voor de tijdschriften Vragen des Tijds en Mannen van Beteekenis in onze Dagen: levens schetsen en portretten, verrieden haar belangstel ling voor de positie van (arbeiders)vrouwen in de maatschappij en de buitenlandse politiek. In Mannen van Beteekenis schreef Van der Meij over de Duitse politicus Eugen Richter, die immer in de schaduw stond van rijkskanselier Bismarck. Ze prees Richters vastberadenheid, zijn strijd voor rechtvaardigheid en democratie, zijn kritische houding tegenover de Pruisische regering en zijn afkeer van materiële welvaart.14 Richter was een markante persoonlijkheid. Hij werd vanwege zijn kritiek op de regering uit zijn politieke functies gezet en overgeplaatst naar Potsdam, waar hij weinig schade meer kon aanrichten. Wat ook tegen hem pleitte was het feit dat hij geen edel man was, en dat was in Duitse overheidskringen destijds een grote uitzondering. Richter had zijn positie louter te danken aan zijn vakkennis en eruditie. Zo professionaliseerde hij de organisatie van zijn Deutsche Freisinnige Partei en maakte hij zich sterk voor ongecensureerde media en het algemeen kiesrecht. Net als Van der Meij was Richter dus vooruitstrevend te noemen en ondanks hun meningsverschillen over het ideale staatssysteem, hadden de twee veel met elkaar gemeen. Beiden waren niet bang om hun omge ving te bekritiseren en hun idealen uit te dra gen.15 Naar aanleiding van haar lovende woorden ontving Van der Meij een dankbrief van Eugen Richter; hij had haar artikel gelezen en was er blij door verrast. Het is de vraag of Van der Meij Brief van Eugen Richter d.d. 5 augustus 1889 aan Henriëtte van der Meij: "Meine sehr geerhte Dame". Foto Y. Lanting. Henriëtte van der Meij 87

Zeeland | 2014 | | pagina 5