Erfgoed Henriëtte van der Meij in Middelburg Tijdens haar periode in Middelburg woonde Henriëtte van der Meij in de Nieuwstraat. Vandaag de dag hangt daar een klein plak kaat ter herinnering aan haar. Andere plek ken gerelateerd aan het leven van Van der Meij zijn de tuin van het Schuttershof en het huis van de familie Wibaut aan de Lange Noordstraat. In de tuin van het Schuttershof werden zomerconcerten gehouden waar Hen riëtte en haar vriendin en huisgenote Ant de Witt Hamer zonder mannelijk gezelschap naartoe gingen, tot verbazing van de gegoede burgers van Middelburg. Het woonhuis van Henriëtte van der Meij, hoek Nieuw- straat-Londensekaai te Middelburg. Foto Y. Lanting. geïnspireerd werd door Richters karakter, duide lijk is wel dat ze oog had voor de Duitse politiek en deze nauwgezet volgde. In een ander artikel voor Mannen van Betee- kenis schreef Henriëtte van der Meij over de Duitse keizer Wilhelm II, die ze door zijn wan trouwige houding en zijn gebrek aan kritisch denkvermogen en intellect als een gevaar voor Europa beschouwde. Deze kritische veroordeling getuigde van groot inzicht. Wilhelm II kan immers, in het licht van de geschiedenis, met recht niet de meest succesvolle keizer van Duits land genoemd worden.16 Daarnaast schreef Van der Meij verschillende artikelen voor het sociaaldemocratische tijd schrift Vragen des Tijds, waarvan de liberale politicus Samuel van Houten medeoprichter was. Haar eerste artikel werd gepubliceerd in maart 1884, net voordat ze zou worden aangesteld bij de Middelburgsche Courant, en was getiteld 'Tehuis voor Onderwijzeressen'. In dit artikel onderstreept ze het belang van sociale huisvesting voor gepensioneerde leraressen, aangezien oude en zieke leraressen zich geen eigen huis konden ver oorloven. Omdat zij hun leven in dienst van de staat hadden gesteld, vond Van der Meij het niet meer dan logisch dat de staat iets voor deze vrou wen terug deed. In Duitsland gebeurde dat immers wel.17 In een ander artikel, 'De Vrouw en haar Recht' uit 1888, belicht Van der Meij de strijd voor gelijkheid tussen man en vrouw. Zij zet de rol van de vrouw in de maatschappij uit een, en uit de ondertoon blijkt dat zij de sociale klasse voor deze discussie niet van belang acht. Volgens Van der Meij zou de vrouw dezelfde rechten moeten hebben als de man, en dat bete kent dus dat meisjes recht op onderwijs hebben. Ook ventileert zij de mening dat vrouwen net als mannen financieel onafhankelijk moeten kunnen zijn, zelfs als ze getrouwd zijn.18 Haar standpun ten lijken hiermee niet veel te verschillen van die van haar feministische tijdgenoten, maar Van der Meij maakt zich in tegenstelling tot de meeste feministen ook druk om arbeidersvrouwen.19 Deze opvatting komt terug in een ander artikel, 'Wet telijke Bescherming van Vrouwenarbeid' uit 1894. Hierin betoogt Van der Meij dat arbeidersvrou wen door middel van sociale wetgeving beschermd moeten worden tegen exploitatie, een standpunt dat veel discussie opleverde met femi nisten als Aletta Jacobs die de vrijheid van vrou wen niet wilden beperken, zelfs niet als dit in het voordeel was van arbeidersvrouwen.20 Dit ver schil van mening is terug te voeren op het klas senverschil tussen 'elite-feministen' en arbeiders vrouwen, die uit bittere noodzaak hun hele leven moesten werken. Dit is het onderscheid waarop Van der Meij doelt. Zij stelt het belang van de arbeidersvrouwen boven het feministische belang, en daarin stond ze trouwens niet alleen.21 Het is dan ook niet juist om Henriëtte van der Meij puur als feministe of socialiste te bestempe- 88 Henriëtte van der Meij

Zeeland | 2014 | | pagina 6