Zeeland 23.3 Een neushoorn in Middelburg 1 Gerard Heerebout Uit de klassieken waren wat vage bronnen overge leverd over neushoorns. Pas met het ontdekken van de zeeweg rond Kaap de Goede Hoop door Portugese ontdekkingsreizigers en het uiteindelijk bereiken van India in 1498, kwam er via die weg weer nieuws over neushoorns naar Europa. Niet alleen nieuws, uiteindelijk bereikte ook een neus hoorn Europa. De eerste neushoorns In januari 1515 vertrok het schip Nossa Senhora da Ajuda vanuit India met aan boord een neus hoorn. Het dier was een geschenk van sultan Muzafar II voor koning Manuel I van Portugal. Op 20 mei van dat jaar kwam het dier in Lissabon aan. Later dat jaar besloot koning Manuel I het dier aan paus Leo X te schenken. Met de gift wilde hij de paus steun vragen voor het eerder verkregen recht van de kroon van Portugal op de te ontdekken landen op grofweg het oostelijk halfrond. Het schip met de neushoorn vertrok in decem ber 1515 naar Italië. Door een plotseling opko mende storm zonk het schip nabij Marseille, inclusief de aan het dek vastgeketende neus hoorn. Later spoelde het dier aan, werd opgezet en alsnog aan de paus gepresenteerd. Aan de hand van uit Lissabon toegezonden brieven maakte Albrecht Dürer een houtsnede en die afbeelding bepaalde twee eeuwen lang het beeld van de neushoorn in Europa, altijd herken baar aan het fantasievolle gedraaide hoorntje tus sen de schouderbladen. Ook Hans Burgkmairs maakte destijds aan de hand van brieven een houtsnede van deze neushoorn, natuurgetrouwer dan die van Dürer. Een grote verspreiding kreeg deze prent niet. De tweede neushoorn kwam ook vanuit India in Portugal aan. Filips II nam hem mee vanuit Lissabon naar Madrid. Jean Moflonius maakte er Hiernaast: pamflet voor de bezichtiging van Clara te Middel burg, 1756. KB 135 K 37. Foto G.R. Heerebout. De neushoorn van Albrecht Dürer (1515), die eeuwenlang in Europa het archetype van een neushoorn was. www.rhinore- sourcecenter.com. voor de Antwerpenaar Philippe Galle een teke ning van. Deze maakte een kopergravure; de afbeelding is ook natuurgetrouwer dan die van Dürer, maar ook deze werd maar weinig bekend in Europa. Andere landen namen de hegemonie van Por tugal op zee over. In 1664 en in 1739 kwamen er weer neushoorns naar Europa, maar nu naar Engeland. Ze werden uitgebreid bestudeerd en aan de laatste werd ook een publicatie gewijd. Op het vasteland van Europa werden ze bekender dan die van Galle en Burgkmairs, maar die van Dürer bleef nummer één. Er werden steeds maar nieuwe prenten met de afbeelding van Dürer gedrukt, die wijd verspreid werden. Dat veran derde met de komst van Clara. Neushoorn Clara in Europa In juli 1741 zette neushoorn Clara na een lange zeereis poot aan wal in Rotterdam. In 1991 was dat precies 250 jaar geleden, reden voor het Natuurmuseum Rotterdam om er een speciale tentoonstelling aan te wijden: 'Op reis met Clara'. Tevens werd er een boekje met dezelfde titel uit gegeven, geschreven door Irene Verheij. Zij heeft inr RHÏNOGERyS Een neushoorn in Middelburg 91

Zeeland | 2014 | | pagina 9