GSHEXAAL OSTXlf. brengen. Bernadotte had op 26 augustus in de Scheldedelta bijna 100 duizend man beschikbaar, waarvan minstens de helft in stelling rondom Antwerpen lag. Gezien deze krachtsverhouding had de hervatting van een Brits offensief geen enkele zin meer. Chatham besloot op 5 september G. Osten, van 1805 tot 1809 generaal van de Franse troepen op Walcheren. Kopergravure door L. Portman naar tekening van J.H. Koekkoek, z.j. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, IV-706. Zuid-Beveland op te geven. Zes dagen later keerde hij met het grootste deel van zijn leger terug naar Groot-Brittannië. Alleen op Walcheren werd een Britse bezettingsmacht achtergelaten. Napoleon stelt orde op zaken "ie génie de la France a conduit l'armée anglaise: elle a terminé ses destins dans les marais pestilen- tiels de Walcheren.18 Had Napoleon zich volkomen vergist in het weer standsvermogen van Vlissingen, zijn verdere aanpak van de crisis getuigt wel van beleid en visie. Hoewel de militaire kracht van de Fransen in de Scheldedelta door de toestroom van troepen met de dag toenam, vond de keizer het onverstan dig om met de reservisten van de Nationale Garde een directe confrontatie met de Britse strijd krachten aan te gaan. In plaats daarvan vatte hij het plan op om de tijd haar werk te laten doen en de Britse invasiemacht door de ziekte, die op het 'ongezonde' Walcheren heerste, te laten verslaan. Al op 9 augustus 1809 ontvouwde Napoleon in een brief zijn tactiek aan zijn minister van Oorlog Clarke. Hij schreef dat het Franse leger geen pogingen moest ondernemen de vijandelijke troe pen op Walcheren te verdrijven. De vijand zou immers twee maanden verspelen op het eiland en het was veel effectiever om de Zeeuwse koorts en de inundaties hun werk te laten doen. Ruim een week later adviseerde Napoleon opnieuw aan Clarke dat de Britse expeditie in de "ongezonde luchten" van Walcheren geen resultaat zou boe ken, tenzij de Fransen in de verleiding werden gebracht om roekeloos aan te vallen, hetgeen alleen maar het moreel van de Nationale Garde nodeloos op de proef zou stellen. In brieven aan zijn minister van Politie Fouché op 16 augustus en die van Buitenlandse Zaken De Champagny op 18 augustus gaf Napoleon opnieuw zijn uitge sproken opvatting over het verdere verloop van de operatie weer. Binnen zes maanden zouden er van de 15 duizend man Britse troepen op Walche ren slechts 1.500 over zijn, de rest zou in het zie kenhuis belanden. Ook al zouden de Britse strijd krachten het onmogelijke bereiken door Walcheren en Vlissingen te veroveren, dan nog waren ze niet in staat het te verdedigen. Napoleon voegde hieraan in zijn bekende stijl van overdrij ven toe: zelfs al zouden de Britten "miljarden mensen" inzetten. Volgens hem was Walcheren in het zomerseizoen een van de "meest ongezonde plaatsen ter wereld". De landing ging de Britten dan ook vijfhonderd zieken per dag kosten. Ook maarschalk Bernadotte kreeg eind augus tus van zijn keizer de duidelijke instructie een veldslag te vermijden tenzij deze nodig was om Antwerpen te redden. Napoleon schatte in dat de Britten over te weinig troepen beschikten om een succesvolle aanval op de stad te kunnen wagen. Als ik zelf de Britse bevelhebber was, zo had hij al eerder geschreven, dan zou ik alleen met ten minste 60 duizend man Antwerpen durven te 58 Britse Schelde-expeditie 1809

Zeeland | 2015 | | pagina 14