r ISp Hf/ 'Vw/Y/A.ï'-tCéf fm'jeg..^/urmtfrd, -e/i-ƒ•■- /t t ic/t */tt t Sc-z/At(-o/ De Engelse vloot op de Schelde en het fort Bath bij het beschieten van fort Frederik. Tekening gewassen in Oost-Indische inkt door J. van den Berg, 1809. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, III-302. bestormen en dan nog zou ik onzeker over de uit komst zijn.19 De Fransen hoefden echter niet meer te vrezen voor een hernieuwd Brits offensief want hun tactiek begon inmiddels vruchten af te wer pen. De Britse bevelhebber van de expeditie Chatham had op Walcheren een garnizoen van 18 duizend man achtergelaten. Zoals Napoleon had voorspeld richtte de Zeeuwse koorts al snel een slachting aan onder deze troepenmacht. Begin september telden de Britten vijfduizend zieken, één maand later waren het er al tienduizend. Omdat er twintig doden per dag vielen, kreeg het Britse leger op Walcheren de bijnaam dying army. Op 24 september 1809 werd maarschalk Ber- nadotte als bevelhebber van alle Franse en Hol landse troepen in de Scheldedelta vervangen door maarschalk Bessières. Napoleon gaf Bessières opdracht de verdediging te reorganiseren door minder Nationale Garde en meer reguliere troe pen in te zetten. Ook diende Bessières de fortifi caties van Antwerpen te inspecteren en hierover persoonlijk aan hem te rapporteren. In de hele maand oktober bleef de keizer zich bemoeien met de militaire operaties. Zo kreeg Bessières te horen dat hij een plan voor een aanval op Walcheren moest maken. De ongeduldige Napoleon vond echter al snel dat het ook de nieuwe bevelhebber aan daadkracht ontbrak. Tegen Clarke klaagde hij op 21 oktober over de voorzichtigheid van Bessiè res. De maarschalk zou Vlissingen niet durven heroveren omdat hij bang was voor de Britse Royal Navy. Napoleon dacht echter dat Vlissingen in de wintermaanden door wind en ijs geïsoleerd zou raken waardoor de stad dan zowel vanaf land als vanuit zee kon worden aangevallen. Op 15 oktober was Napoleon vanuit Oostenrijk in Parijs teruggekeerd. Hij wilde nog voor het einde van november de Franse troepen in Antwerpen bezoeken, maar omdat de stad niet langer werd bedreigd ging zijn reis uiteindelijk niet door. De keizer schreef dan ook op 2 november aan Clarke dat hij de operaties tegen het Britse garnizoen op Walcheren van te weinig belang meer vond om zich er zelf nog langer mee bezig te houden.20 Napoleon was zich ervan bewust dat het einde van de veldtocht naderde. Op 3 december hield hij een vlammende toespraak bij de opening van het Franse parlement. De Britse strijdkrachten zouden Britse Schelde-expeditie 1809 59

Zeeland | 2015 | | pagina 15