worden bereikt. De verdedigers van Vlissingen hadden zodoende een cruciale bijdrage geleverd aan het falen van de Britse Schelde-expeditie. De apologie van Monnet maakte echter geen enkele indruk op Napoleon. Hij vond dat de Franse gene raal had gefaald en weigerde zijn mening bij te stellen.24 De grootste verliezers van de Britse Schelde- expeditie waren echter Lodewijk Napoleon en zijn onderdanen. In zijn toespraak bij de opening van het Franse parlement op 3 december 1809 sprak Napoleon al in niet mis te verstane woorden dat Holland was samengeknepen tussen Engeland en Frankrijk. ("La Hollande placée entre 1'Angleterre et la France en est également froissée.") Wat de keizer betrof was er geen toekomst meer voor een zelfstandig Holland. Nadat hij eerst eind decem ber 1809 had besloten om Walcheren te annexe ren, volgde enkele maanden later het zuiden van het Koninkrijk Holland. Op 9 juli 1810 werd ver volgens het hele land een provincie van Frank rijk. Napoleon zette zijn broer af omdat de Britse Schelde-expeditie mede had bewezen dat Lode wijk niet in staat was geweest zijn koninkrijk afdoende te verdedigen tegen een aanval.25 De Franse overheersing zou echter maar drie jaar duren. Eind 1813 slaagden de Nederlanders erin hun onafhankelijkheid te herwinnen en ver lieten de Fransen het land. Twee jaar later deed Napoleon nog een ultieme poging zijn rijk te her stellen, maar op 18 juni 1815 vond hij zijn Water- loo toen de Grande Armée beslissend verslagen werd door de Britse, Hollandse en Pruisische legers. De voormalige Franse keizer werd nu ver bannen naar Sint Helena, een zeer geïsoleerd gelegen eiland in het midden van de Atlantische Oceaan. Het laatste woord is aan de keizer "It was a bad expedition for you. Your ministers were very badly informed about the country. You had afterwards the bêtise to remain in that pestilential place, until you lost some thousands of men. C'était Ie comble de la bêtise et de l'inhumanité.26 Op Sint Helena kwijnde Napoleon weg. Tot zijn weinige pleziertjes behoorden de conversaties die hij voerde met zijn Ierse arts Barry 0'Meara. Een jaar na de dood van de Franse keizer in 1821 publiceerde 0'Meara een weergave van deze gesprekken in A voice from St. Helena. In dit boek geeft hij Napoleons heldere analyse uit 1816 over het mislukken van de Britse Schelde-expedi- Extract uit de kaart van Walcheren door D.W. Carel en A. Hattinga waarop de verdedigingswerken uit 1811 en 1812 zijn ingetekend. Uit: Winkelman, Vlissingen. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, 1-406. 62 Britse Schelde-expeditie 1809

Zeeland | 2015 | | pagina 18