Met parelmoer ingelegd houten doosje uit Turkije, 16 cm hoog. Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G14-014. Houten koranstandaard uit Turkije. Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G14-016. voering van Atatürk het land uit wordt gedreven en de oude stad Smyrna (die sindsdien Izmir heet) wordt verwoest. De Nederlandse kolonie boet daarna ook snel aan betekenis in. In L'Echo de France (5 mei 1921) worden Van Uije Pieterse's consulaire capaciteiten alsook zijn aangename persoonlijkheid geroemd; het krantenbericht over zijn terugkeer naar Nederland eindigt met: "En quittant Smyrne, M. van Uije Pieterse y laissera un durable souvenir." Zijn vrouw Corry was toen al overleden en in Smyrna begraven. Zij was onderscheiden met de Turkse orde van Chefakat. Van Uije Pieterse had onderscheidingen gekregen in de Turkse ordes van Osmanie en Medjidie. In Nederland werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Sinds 1904 was hij lid van het Zeeuws Genootschap, zoals ook zijn vader dat tot zijn dood in 1903 was. Hij zette de traditie voort. Oud-consul Theunis J.J. van Uije Pieterse overlijdt op 66-jarige leeftijd op 29 augustus 1922 in het gemeenteziekenhuis van Den Haag. Op zijn begrafenis op Oud Eik en Duinen, waar tal van bekende Nederlanders liggen, is een ver tegenwoordiger namens de minister van Buiten landse Zaken aanwezig. Ook oud-minister Van Tets van Goudriaan, die in Constantinopel zijn chef was, betuigt zijn respect. In binnen- en bui tenlandse kranten wordt bij zijn overlijden stilge staan. La Réforme (2 september 1922) memoreert tevens zijn inzet voor vluchtelingen gedurende de Eerste Wereldoorlog en het Grieks-Turkse con flict. Voorwerpen uit Turkije Nadat hij eerder al schenkingen van Turkse gebruiksvoorwerpen aan het Rijks Ethnografisch Museum te Leiden (het huidige Museum Volken kunde) had gedaan, schenkt Van Uije Pieterse in 1906 verschillende voorwerpen uit Turkije aan het Zeeuws Genootschap waarvan hij dan sinds 66 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2015 | | pagina 22