kelde voorkamer, onze vriend Hamel (uit Bang kok) en zijn lief vrouwtje Marie den Bouwmeester bij ons kwamen theedrinken." In dat jaar verblijdt Hamel het Genootschap met nog vijf voorwerpen. Zijn geschenk van een houten model van een drijvend Siamees winkel huis (nr. G2172) staat in een vitrine van de Won- derkamers van het Zeeuws Museum. Het is een prachtig miniatuur met minutieuze potjes en lap jes stof. In de negentiende eeuw telde Bangkok vele kanalen (zogenoemde khlongsen veel bedrijvigheid vond plaats op het water. Een ruim twee meter lang rieten blaas- of mondorgel uit Siam khènekomt ook in Middel burg aan (nr. 3600-BEV-Z-88). Het is een traditi oneel muziekinstrument, gemaakt van bamboe- pijpen van verschillende lengten die bijeen worden gehouden door een hardhouten reservoir waarin lucht wordt geblazen. Het geluid lijkt op dat van een viool. Het orgel bevindt zich in het depot van het Zeeuws Museum. Een opvallend geschenk is een stenen beeld van een Aziatische olifant (nr. G3668). Al in 1890 wordt in de catalogus van het Genootschap mel ding gemaakt van de beschadiging van de linker slagtand en de linkervoorpoot. Het beeld is 30 cm hoog en fijn beschilderd met stippels rond de ogen, slurf en kleine oren. De olifant ligt in het depot van het Zeeuws Museum en moet gerestau reerd worden. Even was hij te zien op de tentoon stelling in de Zeeuwse Bibliotheek ter gelegenheid van de presentatie van het boek Tropenjaren en haalde zelfs de PZC van 15 november 2014. Miniatuur van een drijvend Siamees winkelhuis uit 1884. Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G2172. Stenen beeld van een Aziatische olifant, geschonken 1884, 30 cm hoog. Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G3668. Traditioneel, ruim twee meter lang rieten mondorgel uit het noordoosten van Siam, geschonken 1884. Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, 3600-BEV-Z-88. 't Is vol van schatten hier 71

Zeeland | 2015 | | pagina 27