pi, inhoud van de tekst is. De lontarbladen van Hamel zijn verpakt in een opvallende luxe omslag van textiel en dat komt weinig voor. Het vijfde geschenk is een kunstig bewerkt Chinees hengselmandje van gevlochten bamboe (nr. 3600-Z-8055). Het mandje is 28 cm hoog en staat momenteel tentoongesteld in de Wonderka- mers van het Zeeuws Museum bij het thema Huis en Handel. Huibert Pieter den Bouwmeester Bij een opsomming van de geschenken van Pieter Hamel mogen de twee giften van zijn zwager H.P. den Bouwmeester (1853-1913) aan het Zeeuws Genootschap niet onvermeld blijven. Er zijn aan wijzingen dat Hamel hierbij een rol heeft gespeeld. De familie Den Bouwmeester was bekend in Middelburg en maakte deel uit van de houthandel Den Bouwmeester, Borsius, Van der Leyé. Rond 1880 staat Huib den Bouwmeester aan het begin van een bestuurscarrière in Zeeland. Zijn interesse in overzeese gebieden blijkt uit zijn bemoeienis - als secretaris van de Zeeuwsche Commissie van de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel - met de wereldtentoonstelling in Amsterdam in 1883. Het jaar daarop schenkt hij het Genootschap een model van een in Azië bekend vaartuig, een prauw met een drijver en een opbouw met een zeilinrichting, afkomstig uit Ceylon (nr. 3600-ZO-20). In 1887 volgt nog een stel porseleinen Siamese munten (nr. G3725). Opmerkelijk is dat hij pas in 1903 tot lid van het Zeeuws Genootschap wordt benoemd. Vooral de Siamese speelmunten duiden op de relatie met Hamel. Deze doneert in dezelfde tijd een grote collectie porseleinen Siamese munten aan zowel het Ethnografisch Museum (ruim 400 stuks) als aan het Bataviaas Genootschap. De muntjes zijn onbekend en beide instellingen doen een beroep op de deskundigheid van Hamel. Hij zoekt naar gegevens en beantwoordt al hun vra gen. Hamel ontdekt dat de Siamezen ook weinig weten over de munten. De inheemse naam voor de speelmunt is pee. De muntjes hebben een door- Voor- en achterzijde van twee porseleinen Siamese speelmunten, doorsnee ca. 2 cm, geschonken in 1887. Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G3725. snede van ongeveer 2 cm, zijn verschillend van vorm en zeer kleurrijk. Aan de ene kant prijkt een gelukssymbool en op de andere kant staan Chinese karakters die een bepaalde geldwaarde weergeven. In gokhuizen wordt met het 'gebak ken' geld gespeeld, maar er kan ook mee betaald worden. Hamels notities worden opgenomen in de gedrukte Notulen van de algemeene bestuurs-ver- gaderingen van het Bataviaas Genootschap en hij wordt zelfs benoemd tot corresponderend lid, een hele eer. In Europa leiden Hamels schenkingen en antwoorden tot uitgebreid wetenschappelijk onderzoek naar de oorsprong en de herkomst van de muntjes. Hamels informatie fungeert nog steeds als een betrouwbare bron en zo maakt hij alsnog aanspraak op 'wetenschappelijkheid'. De bovengenoemde munten van Den Bouwmeester lijken afkomstig te zijn uit de collectie van Hamel. Dankzij de zoektocht van Hans Walraven 't Is vol van schatten hier 73

Zeeland | 2015 | | pagina 29