kW re/Si H»«v Vluchtende soldaten en bewoners op zaterdagmiddag 10 oktober 1914 bij de Belgische-Nederlandse grens bij Koewacht. Tekening door Léon van Haelst. Uit: Annalen, 117, 2. Oudheidkundige Kring van het Land van Waes, 2014. resseerden in het Waasland zeker van belang. We lezen over hoe de Antwerpse forten één na één vallen in de Duitse aanvalssector, over de bloe dige strijd om de rivier de Nete, hoe de Britse en Franse hulp te laat komt om de Schelde-Leiestel- ling te verwezenlijken en hoe de bewoners van Antwerpen massaal op de vlucht slaan. Voor veel vluchtende burgers en militairen was Zeeuws- Vlaanderen een belangrijke uitweg. Deel 1 van de Annalen bevat verschillende artikelen over de plaats Temse, zoals 'Maatrege len tegen de pest in Temse op 24 augustus 1558' (auteur L. Hemelaer) en 'Kasteel Bunneghem- Sloor' en 'Het oud-vredegerecht Temse (1873) van Edmond Serrure', beide geschreven door B. Bau- welinck. Het kasteel Bunneghem-Sloor werd op de valreep tot beschermd monument verklaard, zodat de geheime Wase pronkkamer Egyptomanie gered werd. Deze kamer was op bijzondere wijze ingericht en gedecoreerd door de eigenaar, de kunstenaar August Sloor (1831-1912). Het oude vredegerecht in Temse, ontworpen door Edmond Serrure, is een neoclassicistisch gebouw dat nu als kunstacademie gebruikt wordt. Serrure was een zeer gewild architect in het Waasland. Appeltjes van het Meetjesland, het jaarboek van het Historisch Genootschap van het Meetjesland (2014), begint met een artikel van R. Derbaut: 'De moeizame heropbouw van de kerk van Sint-Mar- griete na de vrede van Münster (1648-1673)'. De Tachtigjarige Oorlog heeft de dorpen in het noor den van het Meetjesland zwaar geteisterd. Lang staan landbouwgronden onder water en is een 78 Aanwinsten

Zeeland | 2015 | | pagina 34