groot deel van de bevolking gevlucht. Tijdens het calvinistisch schrikbewind worden de polders bij Sint-Margriete in de jaren rond 1585 onder water gezet om de Spaanse troepen tegen te houden. Dit leidt tot een desastreuze economische situatie. In 1682 zorgt een zware storm voor nieuwe over stromingen en tijdens de Negenjarige Oorlog (1688-1697) bezorgt de Franse koning Lodewijk IV de Vlaamse gewesten nog meer ellende. De auteur belicht de periode 1648-1673, een kwart eeuw van vechten voor het behoud van de parochie en de bouw van een nieuwe kerk in Sint-Margriete. H. Notteboom schrijft ook over een kerkge bouw, het Godshuis in Sint-Laureins in de negen tiende eeuw, het grootste gebouw in heel Meetjes land en ver daarbuiten. P. van de Woestijne behandelt een anoniem oorlogsdagboek uit 1914, en weet na onderzoek vast te stellen dat de schrijver Eduardus Carolus Julius Büge is, een Duits scheikundige die veel heeft betekend voor de Vlaamse kunstwereld. Verder artikelen over de Tweede Wereldoorlog (P. van Acker) en een stoutmoedige diefstal te Zomergem (W.A.M.C. Joos). Een exemplarisch en sprekend verhaal van F. Bastiaan gaat over Joo- ren Bastiaen, een man die vijf maal trouwde en samen met alle echtgenotes - die ook vaak al weduwe waren - uit zijn en hun huwelijken maar liefst 29 kinderen had, waaronder dus veel stief kinderen. Huwelijkscombinaties met een weduw naar of weduwe maakten 20 a 30 procent uit van het totale aantal huwelijken tot eind negentiende eeuw. De verbintenissen hielden vaak niet langer stand dan een jaar of tien, voornamelijk door sterfte van vrouwen in of na het kraambed. Veelal hadden deze mensen een zwaar en triestig leven. Het fenomeen van al schikkingen treffen om het bruidsbed in orde te maken als de ene vrouw nog maar nauwelijks begraven was, was niet uitzonderlijk. Deze Jooren Bastiaen her trouwde zelfs drie keer binnen twee maanden na het overlijden van een echtgenote. Aanwinsten 79

Zeeland | 2015 | | pagina 35