Boekbesprekingen Hans Walraven, met Jolenta Weijers, Tropenjaren, waarin opgenomen het West-Afrikaanse reisjour naal uit 1877. In het spoor van mijn overgrootva der P.S. Hamel, consul-generaal in Afrika en Azië aan het eind van de negentiende eeuw. Uitg. Hans Walraven, Nijmegen 2014, 160 pp., ill., foto's, tab., krt., tek. ISBN 978-90-822462-0-9, 19,95 In de niet aflatende stroom Zeeuwse boeken is er eindelijk weer eens een publicatie verschenen die ik met veel genoegen heb gelezen. Het leest als een negentiende-eeuwse avonturenroman en had ook als titel kunnen dragen: Van Breskens tot Bangkok, of hoe een jongetje uit Breskens vriendje werd met de koning van Siam (nu Thailand). Dat jongetje uit Breskens is Pieter Simon Hamel (1845-1900), een nu volkomen vergeten persoon die de Encyclopedie van Zeeland nooit heeft gehaald. Ten onrechte, zoals uit dit boek blijkt, want hij was een van Nederlands beste diplomaten aan het eind van de negentiende eeuw, zowel in Afrika als in Azië. In een doos vol papieren, gekregen op zesja rige leeftijd van zijn opa, vond journalist Hans Walraven (1948) een handgeschreven verslag van zijn overgrootvader Pieter Simon Hamel. Het handelt over een geheime missie naar een Afri kaanse koning in Ghana in 1877 met als doel het werven van soldaten voor het Nederlandse leger in Nederlands-Indië. Dat intrigeerde hem als 'Afrika-gek' zodanig dat hij zich verder ging ver diepen in de levensloop van overgrootvader Piet. En dan blijkt dat Piet Hamel een boeiend en veel zijdig leven buiten Nederland heeft geleefd. Ga maar na: geboren te Breskens als zoon van een beurtschipper werkt hij zich op tot onderwijzer in Groede. In 1869 treffen we hem als onderwijzer in het West-Afrikaanse Elmina aan de Goudkust (het huidige Ghana). Daar wordt hij in 1872 aan gesteld als Nederlands viceconsul. Dit is het startpunt van een veelkleurig diplomatiek leven: 1878 consul-generaal in West-Afrika, 1880 con sul-generaal in Bangkok, 1890 consul-generaal voor Zuid-China en Formosa (het huidige Tai wan). Hans Walraven weet op boeiende wijze Hamels wederwaardigheden als diplomaat met de daarbij behorende politieke voetangels en klem men te vertellen. Zo voorkwam Hamel, nadat Nederland zijn bezittingen aan de Goudkust in 1872 aan de Britten had verkocht, met gevaar voor eigen leven een in het geheim voorbereide aanval door een Afrikaanse koning op de Britse troepen in Elmina. Door zo te handelen heeft hij wel een plaatsje in de Engelse geschiedenisboeken gekregen! In Bangkok wist hij met veel inspan ning het slecht functionerende consulaat weer tot bloei te brengen in een tijd waarin de betrekkin gen tussen het koninkrijk Siam en Nederland op een bijzonder laag pitje stonden. Verbazend zijn de passages over de vriendschap tussen Hamel en koning Chulalongkorn, die door zijn eigen onder danen als een god werd aanbeden. Voor de koning is Hamel een plezierige en in elk geval onbevooroordeelde gesprekspartner. Ze blijken het prima met elkaar te kunnen vinden en het levert Nederland ook economische voordelen op. Hamel weet de koning er namelijk van te overtui gen dat een goede waterhuishouding in zijn waterrijke land de landbouw ten goede zal komen. De koning zorgt er nu persoonlijk voor dat alle waterbouwkundige werken de komende decennia door Nederlandse ingenieurs worden uitgevoerd. Een knap staaltje voor een jongetje uit Breskens! En dan krijgt hij in 1883 ook nog de allerhoogste onderscheiding, die van commandeur in de kroonorde van Siam, bij ons bekend als de Orde van de Witte Olifant. Talloze voorbeelden zouden nog te noemen zijn uit het ambtelijke, maar zeker niet saaie leven dat Hamel heeft geleid. Het wordt ons allemaal op een zeer onderhoudende en levendige manier verteld en dat is waarom dit boek leest als een avonturenroman. Het boek is opgezet als een drieluik. Het mid delste gedeelte ('Van Elmina naar Krinjabo bevat de integrale weergave van Hamels totaal onbekende West-Afrikaanse reisjournaal van 1877. Vervolgens, en dat maakt het boek extra levendig, de wederwaardigheden van Hans Wal raven die de reis van zijn overgrootvader in 2012 in diens voetsporen opnieuw maakte om te zien 80 Boekbesprekingen

Zeeland | 2015 | | pagina 36