Een andere Elisabeth Reitsma. Een naschrift bij een bijschrift Lo van Driel In het vierde deel van de Geschiedenis van Zeeland (2014, p. 270) is een fraaie afbeelding in kleur opgenomen. Het is het omslag van een kinderboek Van vier vroolyke klantjes in het Zoute/and. Het boekje bevat een verhaal van Elly Reitsma en het is prachtig geïllustreerd door Ella Riemersma.' El la Riemersma heette officieel Eelkje Riemers ma. Ze werd geboren in Dordrecht in 1903 en volgde een opleiding tot grafisch ontwerper. Ze werkte een tijdje in Amsterdam, verhuisde in 1932 naar Den Haag waar ze in 1933 trouwde met Jan Anne Bordes, directeur van een verzekerings maatschappij waarna ze op stand ging wonen in Wassenaar. Ze stopte toen met ontwerpen en illus treren. Na de oorlog verhuisden ze naar Hilversum. Na het overlijden van haar man in 1948 vertrok Ella Riemersma naar Wenen waar zij liefdadig heidswerk ging doen. Ze is daar in 1993 overleden. Ella Riemersma maakte modetekeningen voor tijdschriften en kranten en illustreerde omstreeks 1922 al boeken. Ze ontwierp talloze boekbanden Ella Riemersma ca. 1925-1930. Uit: Peter van Dam (ed.), De art deco van Ella Riemersma. voor een groot aantal uitgeverijen van naam. Daarbij waren veel kinderboeken die ze meestal ook illustreerde. De stijl van haar werk is zeer helder en krachtig, sluit aan bij de art deco en is verwant aan die van Rie Cramer. Behalve het genoemde Van vier vroolyke klantjes in het Zouteland illustreerde ze van Elly Reitsma Het verzenboek van Lysje. Van dat boek en van Van vier vroolyke klantjes in het Zoute land bestaan de hoofdstukjes elke keer uit een reeks vierregelige rijmen. Het Zoutelande-boekje is duidelijk het vakantieverhaal van een gezin. De eerste reeks versjes, onder de titel 'Op reis', pre senteert in de voor Reitsma kenmerkende stijl de vier kinderen met naam en toenaam: Vandaag gaan vier vroolijke klantjes, Met Vader en Moeder naar zee. Ze gaan voor de heele vacantie, Elk krijgt een heusch koffertje mee. Hun kleeren en wat speelgoed, Pakten ze zelf in, Heel keurig zonder kibbelen, Dat was een goed begin. Ze dragen rood baaien broekjes, En truien van witte wol, Sandalen aan de voetjes Een zonnehoed op hun bol. Hier staan ze met kloppende hartjes, Te wachten hand in hand, Op de trein, die juist binnen komt stoomen, Die hen brengt naar het Zouteland. Wil iemand hun namen weten? Tjit, Hans en Lijsjelief, De baby heet Guusje, Maar ze noemen hem altijd "Pief". In de tweede reeks reizen de kinderen met hun ouders van het Middelburgse station per auto naar het Vroonhuis in Zoutelande. Het vooroor logse pension zal het onderkomen geweest zijn Elisabeth Reitsma 47

Zeeland | 2015 | | pagina 3