se ei isabeth Reitsma sent. Het huwelijk vond plaats in Londen waar Theo Hannema en Elisabeth van Maasdijk in een hotel verbleven. Kennelijk kon de wachttijd van driehonderd dagen voor een nieuw huwelijk voor vrouwen in Nederland op deze wijze ontlopen worden. De correctie op het onjuiste bijschrift zou hier kunnen eindigen, als Elly Reitsma-van Maasdijk niets meer geschreven had. Maar het gecorrigeerde bijschrift krijgt nog een naschrift, zowel biografisch als literair-historisch. De kinderen van de inmiddels hertrouwde Eli sabeth van Maasdijk werden in de jaren dertig volwassen. Oudste zoon Tjitte werd architect en ging naar Indië waar hij in Pladjoe {Palembang, Zuid-Sumatra) op 1 februari 1940 trouwde. De tweede zoon, Hans, week na de capitulatie in mei 1940 als luitenant-ter-zee uit naar Engeland. Hij werd commandant bij de onderzeebootdienst in de oorlog en bleef later in Engeland wonen. Elisa beth (Lijs) verloofde zich met Cees Honig, die in Amsterdam medicijnen studeerde. Na de oorlog werd hij de eerste hoogleraar plastische chirurgie in Utrecht. De jongste zoon, Auguste Chrétien Joseph, overleefde de oorlog niet. Bij het uitbreken van de oorlog op 10 mei 1940 woonde Guus Reitsma nog officieel bij zijn moeder en stiefvader, aan de Prins Hendriklaan 4 in Oegstgeest.5 Aanvankelijk maakte hij deel uit van Rattenkruid, een groep jongens die onder die naam illegale blaadjes ver spreidde en enkele sabotageacties ondernam.6 Op 27 maart 1943 nam hij deel aan de overval op het Amsterdamse bevolkingsregister aan de Plantage Kerklaan. Onder leiding van Gerrit Jan van der Veen en Willem Arondeus drong een groep jon gemannen vermomd als politieagenten het gebouw binnen en blies met explosieven het pand op. Na de aanslag dook Guus Reitsma onder, maar hij werd opgepakt en na een proces gefusilleerd in de duinen van Overveen. In Oegstgeest is de Guus Reitsmahof naar hem genoemd.7 Indirect was ook Elisabeth van Maasdijks dochter Lijs betrokken bij de aanslag. Een van de twee overlevenden van de verzetsgroep was Cees Honig, die net in Utrecht zijn doctoraal examen medicijnen had gedaan.8 Hem was gevraagd ervoor te zorgen dat de acht bewakers van het gebouw waar het bevolkingsregister was onderge bracht met een injectie uitgeschakeld werden. Zo is het ook gebeurd. Deze Cees Honig was verloofd Uit: Van vier vroolyke klantjes in het Zouteland.

Zeeland | 2015 | | pagina 6