HetVerzonboeK van LySje Elly ppeitsma lla lueroersraa door Omslag van Het verzenboek van Lysje. Collectie auteur. initialen E.V.M. De Halewyn-pers - van uitgever A.A.M. Stols en de legendarische illegale Haagse drukker Fokke Tamminga - bracht in november 1944 als eerste deel haar bundel Bloedkoralen uit. In dit bundeltje van zestien bladzijden staan wei nig of geen echte verzets- of oorlogsgedichten. Het is werk van een vrouw die naar evenwicht zoekt door de gang des levens te aanvaarden.9 In hetzelfde oorlogsjaar 1944 verscheen werk van haar in Frontsector - tien liederen uit 't bezette Nederlanddat gedrukt was op de persen van Trouw in een oplage van 25 duizend exem plaren. Frontsector bevatte onder andere de gedichten 'Concentratiekamp' (van Anton van Duinkerken), 'Het lied der achttien doden' (van Jan Campert), en 'Opdracht aan ons volk' van Elisabeth Hannema-van Maasdijk. In het laatste oorlogsjaar werden van haar nog enkele rijm prenten gedrukt. "De opbrengst is bestemd voor slachtoffers van de huidige tyrannie", aldus het colofon van Visie. Dat jaar (april 1945) volgde de rijmprent De blinkende brigadeuitgebracht door Libertas, een in Den Haag verschijnend illegaal blad. Een buitengewone bundel die de meeste van de hierboven genoemde gedichten bevatte mét veel ongepubliceerd werk, was Aan hen die vie len, uitgegeven door Stols in 1945, met een inge plakte foto van Van Maasdijks gefusilleerde zoon Guus Reitsma. De bundel werd in een oplage van 2.000 gedrukt door Fokke Tamminga. Deze zorgde zelfs voor 35 genummerde exemplaren op duur papier. Hiervan waren de eerste drie voor Wilhelmina, Juliana en Bernhard bestemd. Deze bundel was al voor 5 mei gezet, maar kon door gebrek aan stroom niet gedrukt worden. Zo kwam Aan hen die vielen pas na de bevrijding in de handel, waarna er nog een herdruk volgde. In een kort woord vooraf merkt Elisabeth van Maasdijk op dat de gedichten geschreven zijn om "een eenvoudig dichterlijk beeld te geven van wat er is omgegaan in gemoed en leven der ontelbare 52 Elisabeth Reitsma

Zeeland | 2015 | | pagina 8