van tijd tot tijd de natuurlijke woordvolgorde herschikt worden. Ook zijn er relatief veel mono logen. Maar door weglatingen, verkortingen en het juist benadrukken van sommige aspecten weet hij de dramatiek wel te verhogen. Een voor beeld daarvan vormen de laatste scènes met het zeer bekende Duimpjesuitgave, als nummer 92 verscheen. Kimpe moet wel gefascineerd zijn geweest door het thema van de opoffering. Uiteindelijk wil Iphigeneia zich laten offeren voor haar land, ook haar vader Agamemnon accepteert dat en De families Kimpe en Timmermans. afscheid van Iphigeneia en haar moeder Kly- taimnestra. Dat wordt in Kimpe's bewerking tot een dramatische dialoog, waarin Klytaimnestra niet alleen haar dochter wil vergezellen maar zichzelf ook wil offeren. Bij Kimpe komt aan het slot geen bode te pas en hoort men ten slotte uit de mond van Iphigeneia's moeder "Vermoord" roepen. Kimpe probeerde de bewerkte tragedie te publiceren. Maar van tijdschriften als De Gids, de Vlaamsehe Gids en Elsevier's Maandschrift kreeg hij afwijzingen. Het eerste deel van de door hem bewerkte tragedie werd gepubliceerd in Nieuw Leven, het literaire tijdschrift waarvan hij redac teur was. Uiteindelijk wist hij de uitgeverij van courantier Victor de Lille in Maldegem zo ver te krijgen dat Iphigeneia in Aulis in de toentertijd zelfs haar moeder wil haar in Kimpe's versie in de dood volgen. Nu zijn deze motieven bij Euripides aanwezig en niet door Kimpe bedacht, maar dat hij uitgerekend dit Griekse drama kiest om te bewerken, kan toch niet toevallig zijn. Deze gedachte wordt versterkt doordat de schrijver direct na de bewerking aan een eigen toneelstuk begint, Het bateloos offer, waarin een verwante thematiek van opoffering, uiteraard binnen per soonlijke verhoudingen, de kern van het stuk vormt. Dat een jonge schrijver, die in hoofdzaak gedichten schrijft, zich zet aan de bewerking van een Grieks drama in een gebonden stijl, maakt duidelijk hoe groot Kimpe's literaire ambitie is geweest. Hij moet er werkelijk met grote inzet naar gestreefd hebben zich als een breed georiën teerd letterkundige te ontplooien. 138 De jonge Kimpe

Zeeland | 2015 | | pagina 12