't Is vol van schatten hier Twee zeldzame kapitaal-voorletterboeken Uit de verzamelingen van het Genootschap Ronald Rijkse In de handschriftencollectie van het Zeeuws Genootschap, in bruikleen bij de Zeeuwse Biblio theek, bevinden zich twee schrijfboeken uit de zeventiende eeuw, die als hulpmiddel bij het schrijfonderwijs konden worden gebruikt door beginners en gevorderden. We zouden ze tot de categorie schoolboeken kunnen rekenen. Binnen het schrijfonderwijs in de Republiek der Zeven Verenigde Provincies kunnen we grofweg drie typen onderscheiden: in hout gesneden en in koper gegraveerde schrijfvoorbeelden en exem- plaarboeken; typografische schrijfmethoden en als derde categorie de kapitaal-voorletterboeken. Tot deze laatste categorie behoren onze twee exempla ren die onder handschriftnummer 6495A en 6495B samen in een niet-contemporaine cassette bewaard worden. Wat zijn het voor uitgaven en waartoe dienden ze? In de Index librorum qui Antverpiae in offieina Plantini excussi sunt (1575), een lijst van boeken die bij de drukkerij van Plantijn in Antwerpen zijn verschenen, lezen we dat het boeken zijn "daer anders niet inne en staet dan de voorlette ren van den ABC, den schoolmeesters gerieflick om Exempelen by te scrijven". De zestiende eeuw was in de Zuidelijke Nederlanden dan ook de bakermat van dit genre, en van de 'lesboeken' voor het schrijfonderwijs in het algemeen. Tegen het eind van de zestiende eeuw, vooral na de val van Antwerpen in 1585, weken veel 'penkunste- naars' uit naar onze streken, gedwongen door godsdienstige, politieke en vooral economische omstandigheden. Zo vonden meer dan vierhon derd Zuid-Nederlandse onderwijskrachten hier emplooi tussen 1570 en 1630, en dat verklaart de opvallende Noord-Nederlandse schrijfboekenex plosie in de zeventiende eeuw. Allereerst valt de benaming op: de titelpagina's van de vijftien tot nu toe bekende overgeleverde exemplaren laten verschillende versies zien, zoals 'Capitael-letter Boeck', 'Nieuwen ABC oft Voorlet teren', 'Capitael Voor-letter-boeck', 'Capitalen ABC Voor-Letter-Boek', 'ABC ofte Voor-letter boeck' en, zoals in ons geval, 'Nieuwen ABC Capitael-letter Boeck' en 'Nieuwen ABCD Capitael Voor-Letter-Boek'. Verdam geeft in zijn Middelne- derlandsch handwoordenboek voor 'capitaellittere' als betekenis lombarde (sierletter). In de zeven tiende eeuw betekende voorletter hetzelfde als initiaal - grote, al dan niet verluchte beginletter. We mogen dan ook wel aannemen dat een kapi taal-voorletter opgevat moet worden als georna menteerde initiaal. Deze boeken, gedrukt op oblong (langwerpig) octavo- of kwartoformaat, hebben een standaard indeling: titelblad, soms enig voorwerk en/of nawerk, en 23 of 24 bladen, alle in de regel slechts linksboven op de rectozijde (voorkant van het blad) voorzien van een afdruk van een grote, in koper gegraveerde of in hout gesneden sierini- tiaal - de kapitaal-voorletter. Deze zijn soms om en om in zwart en rood gedrukt. Het wisselend aantal bladen - 23 of 24 - is afhankelijk van het al dan niet aanwezig zijn van een blad bedrukt met de kapitaal-letter W, in feite beschouwd als een dubbele hoofdletter V. Ze dienden om voorgeschreven teksten in na te schrijven. Het in de zestiende eeuw in zwang gekomen gebruik om ieder schrijfvoorbeeld aan te vangen met een fraaie handgeschreven initiaal werd nu vervangen door een voorgedrukte, maar niet minder fraaie, initiaal. Dat betekende een niet geringe taakverlichting voor de aankomende - en trouwens ook de gevorderde - schrijver. Er zullen ook weinig schoolmeesters geweest zijn die de capaciteiten, de animo en de tijd gehad hebben 't Is vol van schatten hier 143

Zeeland | 2015 | | pagina 17