Zeeland 24.4 Aanwinsten december G.G. Trimpe Burger-Mekking Het historisch tijdschrift Holland (2015, 2) heeft als ondertitel Dorpse bedrijvigheid. De geschied schrijving in ons land kent nog steeds geen dui delijk kader voor de bestudering van het platte land. Bij gebrek aan een naam die de hele lading dekt wordt meestal gesproken over plattelandsge schiedenis, dorpsgeschiedenis of agrarische geschiedenis. M. IJsselstijn schrijft een overzicht van de historiografie van het platteland in Hol land, waarbij hij laat zien dat onder invloed van Franse en Britse historici in ons land de platte landsgeschiedenis een nieuwe impuls kreeg. Hij gaat uit van het weergeven van feiten, verhalen en beelden over het verleden en probeert daarna het grotere geheel te vatten in wetenschappelijke studies over wat dorpsgeschiedenis eigenlijk is en hoe dat beoefend moet worden. In het artikel 'Het dorp: wie weet nog hoe het was?' laat J. Zuijderduijn zien hoe al tijdens de middeleeuwen de verhouding tussen platteland en stad in Holland afweek van het patroon in de rest van Europa. Hij maakt gebruik van unieke bronnen waarin zestiende-eeuwse dorpelingen in geuren en kleuren vertellen over het leven op het platteland van Rijnland, buiten de stad Leiden, aan de rand van Leiderdorp en Zoeterwoude. Ze waren actief in huisnijverheid zoals textielpro- ductie en transport, gecombineerd met veeteelt en visvangst. Om het dagelijks brood te verdienen gingen de dorpelingen zich steeds meer bezig houden met stedelijke neringen, onder andere de verkoop van textiel en voedingsmiddelen. Een ondernemer hoefde zich hier op het platteland niet te houden aan de vele verordeningen die in de stedelijke keurboeken stonden, de lonen waren lager dan in de stad en er stond altijd wel familie klaar om het arbeidspotentieel op niveau te hou den. De florerende dorpen zaten Leiden flink in de weg: de stad zat in de zestiende eeuw aan de grond door Engelse en Schotse concurrentie en had een torenhoge schuldenlast. De flexibele plattelandsbevolking die aan het woord komt speelde een cruciale rol in de transformatie die Holland doormaakte in de zestiende eeuw. De commerciële en grootschalige landbouw, de urba- nisering van Holland en de overzeese expansie in de Gouden Eeuw zouden nooit van de grond gekomen zijn zonder het arbeidsaanbod vanaf het platteland. 'Vooruitboeren' is een artikel over de onge schreven geschiedenis van een zelfkazende boe rin in de Krimpenerwaard (auteur C. Gaemers). Al eeuwenlang vormen zuivelproducten en bol- lenkweek een belangrijk onderdeel van de econo mie in Holland. Publicaties over de sociale geschiedenis van deze beroepsgroepen zijn schaars. Omdat zuivelproducenten gevestigd zijn in dorpsgemeenschappen op het Hollandse platte land is een verkenning van dit onderzoeksveld in dit themanummer op zijn plaats. Daarbij komt dat er niet zoveel zelfkazende boerinnen meer te vin den zijn die nog uit eigen ervaring over alle ver anderingen kunnen vertellen. De meerderheid van de zelfkazende boerinnen beschikte bij de uitoefening van hun ambacht over een grote mate van zelfstandigheid. Waar het de bedrijfsvoering betrof was hun positie gelijk aan die van hun echtgenoot. Door het gesprek van de auteur met boerin Rie Streefland blijkt dat de positie van de zelfkazende boerin contrasteert met de in de jaren zeventig nog overwegend traditionele opvattingen over de plaats van de vrouw in gezin en samenleving. Hetzelfde geldt voor gelijkwaar digheid tussen huwelijkspartners ten aanzien van hun rol in het bedrijf. Annalen des Historischen Vereins für den Nieder- rhein (2014) bevat een lang artikel over een Nederlander: 'Nachrichten aus Den Haag. Johann van der Vreecken als kurkölnischer Agent zur Zeit des Dreiszigjahrigen Kriegs (auteur M. Kai- ser). Johann van der Vreecken werd in 1582 in Brielle geboren. Zijn vader was daar burgemeester maar kwam oorspronkelijk uit Mechelen. Over Johanns persoonlijke omstandigheden, zijn oplei ding en zijn komst naar Den Haag is heel weinig bekend. De meeste Europese mogendheden waren betrokken bij de Dertigjarige Oorlog die in 1618 in Duitsland was uitgebroken, en om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen, onder andere in Aanwinsten 163

Zeeland | 2015 | | pagina 37