De jonge Kimpe, letterkundige te Lier Lo van Driel Bekend werd hij als schilder, zijn schrijverschap raakte in het vergeetboek. Toch wees in het leven van de jonge Reimond Kimpe (1885-1970) er wei nig op dat hij een betrekkelijk gerenommeerd kunstschilder zou worden. Pas omstreeks 1922- 23 koos hij voor het beeldend vormgeven. Voor die tijd leek hij dichter en schrijver te zijn, te willen zijn. Hij had veel te zeggen en deed alle mogelijke moeite 'letterkundige' te worden. Zo manifesteerde hij zich in publicaties en correspondentie: men schreef aan Reimond Kimpe, letterkundige te Lier (B). Dit artikel gaat over 'de jonge Kimpe', hoe hij de literatuur ontdekte en ging schrijven en publi ceren, hoe hij niet doorzette, de politiek hem in beslag nam en hij, uitgeweken naar Nederland, kunstschilder bleek te zijn. Maar ook: hoe hij bleef schrijven. Raymondus Joseph Petrus Kimpe werd op 8 december 1885 in Gent geboren. In zijn latere leven en in de literatuur over Kimpe als kunst schilder worden doorgaans de vernederlandste voornamen Reimond Jozef Pieter gebruikt. Hij was het enige kind van Ferdinand Kimpe en Pru- dence Vanderhaeghen. Zijn vader was beenhou wer. Kimpe volgde in Gent onderwijs. Zijn ouders schijnen tegengehouden te hebben dat hij een studie in de letteren ging volgen. Met zachte dwang is hij in de richting van een echt vak, een praktische opleiding in de civiele techniek gestuurd. In 1908 studeerde hij af. In 1905 had hij zijn buurmeisje - zij woonde op Hoogstraat nummer 90, en de Kimpes op num mer 91 - meer dan oppervlakkig leren kennen, zodat ze in de loop van de zomer een stel werden. Een jaar na zijn afstuderen, op 28 april 1909, trouwde Reimond met Clarisse van Meerhaege, in 1886 geboren in Gent. In dat jaar (1909) kreeg hij een aanstelling als "conducteur van bruggen en wegen", technisch ambtenaar. Hij kreeg bij zijn indiensttreding bij de overheid Lier, ten oosten van Antwerpen, als standplaats. Tot zijn werk behoorde onder meer het bouwen van een brug over de Nete. Van die brug die in de Tweede Wereldoorlog vernietigd is, resteert nog een foto. Met zijn vrouw ging Kimpe in Lier wonen aan de Antwerpsche Steenweg, eerst op nummer 47, later op nummer 59. Ze lieten zich in het stadje aan de Nete inschrijven op 24 januari 1910. In 1913 werd te Lier hun enige zoon, Willem Ferdi nand Malvin, geboren. Al voor de verhuizing kwam Kimpe in Lier terecht in artistieke kringen rond de schrijver Felix Timmermans, met wie hij nauw bevriend raakte. Ontluikend dichterschap In Gent op het atheneum en later als student had Reimond Kimpe veel artistieke kompanen. Al vroeg verschenen van de jonge Gentenaar in schoolkranten en studentenbladen gedichten en literaire bijdragen. Zo publiceerde Kimpe vanaf 1904 gedichten in het studentenblad De Goeden dag. Dat was hét blad van de Vlaamsgezinde scholierenkringen. Het verscheen met onderbre kingen van 1891 tot 1940. De eerste tien, vijftien jaar kende het tijdschrift allerlei ups en downs, maar in 1905 begon het aantal abonnees toe te nemen. Ook kwamen literatuur en kunst meer aan bod, maar over de taalstrijd werd toen nog weinig geschreven. Het was dit tijdschrift waar mee de Gentse scholier en student Reimond Kimpe zich verbonden voelde. In de jaren daarna verscheen ook in andere tijdschriften vooral poë zie van hem. Conducteur des Ponts et Chaussées ChausséE I'ANVERS, 59. LIERRE. Visitekaartje van Kimpe. De jonge Kimpe 129

Zeeland | 2015 | | pagina 3