Kimpe ging al vroeg vanuit Gent een kijkje nemen in Sint-Martens-Latem aan de Leie. Hij kende, volgens eigen zeggen, uit Gent enkele schilders die er geregeld werkten en andere leerde hij kennen bij zijn bezoeken. Hij maakte er vrien den, maakte deel uit van een artistieke kring niet achterwege gelaten. Het lijkt erop dat hij - wellicht mede onder invloed van de kennisma king met de kunstenaars van Lier - nog serieuzer heeft geprobeerd zich een plaats te veroveren in de wereld van de Nederlandse letteren. Een van die vrienden is de jonge schrijver Felix Timmer- 4 Lierre. - Le nouveau pont de pierres. - Lier De nieuwe steenen brug De brug te Lier. rond Gustaaf van de Woestijne en allerlei schil ders. Een belangrijke stap in zijn ontwikkeling als letterkundige werd gezet bij de oprichting in 1907 van het tijdschrift Nieuw Leven; daarvan was Kimpe vanaf het begin redacteur. In dit tijd schrift schreef hij in 1908 een programmatisch artikel onder de titel 'Naar aanleiding van het "litéraire" in de schilderkunst' over de Vlaamse kunst van de Leie-schilders, de groep in en bui ten Sint-Martens-Latem. Het stuk, geschreven in een overladen stijl, "voor mijne vrienden Fritz van den Berghe en Gustaaf De Smet", was gericht tegen het luminisme, tegen het puur schilderen van lichteffecten in een vaag landschap, ten koste van de vorm. Het tijdschrift Nieuw Leven heeft maar korte tijd bestaan, maar is voor de ontwikkeling van Kimpe van groot belang geweest. Nadat hij zich in Lier had gevestigd en brug gen en wegen bouwde, heeft Kimpe het dichten mans met wie Kimpe zeer vertrouwelijk wordt. Kimpe leeft dagelijks mee met het ontstaan van Timmermans' Pallieter. En deze zal Kimpe gesti muleerd hebben zijn literaire werk te publiceren. Zo schrijft Kimpe op 6 december 1911 aan een redacteur van een tijdschrift dat hij dit doet op advies van zijn vriend Felix Timmermans. Kimpe komt in een betrekkelijke korte periode, van 1909/'10 tot 1913/'14, tot een ongelooflijke pro ductie. Het is lastig om precies te dateren hoe dat creatieve proces is verlopen; slechts enkele tek sten hebben een datering. In ieder geval schrijft Kimpe veel poëzie. Deze bundelt hij in een uitgave die onder de titel Ver zen in 1913 verschijnt bij een kleine Antwerpse uitgeverij. De bundel - Kimpe's enige - draagt hij op aan zijn zoon: "voor als hij groot is, aan Willem-mijn zoontje, deze verzen van voor zijn geboorte" staat voorin. De gedichten zijn geschre ven tussen november 1910 en maart 1913. De jonge Kimpe 131

Zeeland | 2015 | | pagina 5