Zeeland 25.1 Vijftig jaar werkgroep Geologie Wcrkgroep Geologie 3 Peter H. de Dreu Op 8 december 1965 opperde drs. A.C. Drinkwaard in een brief aan drs. P.J. van der Feen het idee tot de oprichting van een paleontologische werkgroep bij het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Deze heren, beiden bioloog, waren respectievelijk bestuurslid en conservator, verbonden aan het Genootschap. Drinkwaards voorstel leidde op 12 januari 1966 tot de oprichting van de werkgroep Paleontologie; dat gebeurde in Domburg. Het Genootschap mocht kort daarna, bij de viering van het tweehonderdjarig bestaan in 1969, het predi- caat "Koninklijk" aan zijn naam toevoegen. In het eerste jaar telde de werkgroep Paleontolo gie zestien leden, maar dat aantal groeide tot ruim negentig leden in een tijdsbestek van amper tien jaar. Opvallend is dat de huidige werkgroep nog steeds ongeveer negentig leden heeft, en dat in een tijd waarin de belangstelling om in vereni gingsverband iets te ondernemen duidelijk afneemt. Uiteraard was P.J. van der Feen de eerste voorzitter van het bestuur van de werkgroep dat verder bestond uit Anton Haandrikman en Hans Gunst. In de beginperiode had de werkgroep nog geen vaste locatie voor de ledenbijeenkomsten, waardoor er weinig presentaties konden worden verzorgd. De bijeenkomsten bestonden in de regel uit excursies naar plaatsen waar fossiele schelpen en botten konden worden gevonden. Zo werd op het erf van de Torenhoeve in Wissenkerke een collectie schedels en pijpbeenderen verzameld. Ook was er toentertijd de mogelijkheid om fos siele schelpen te zoeken op de schelpenbergen van de firma Van der Ent in Yerseke. Helaas is dat thans niet meer mogelijk in verband met de Arbowet. Eigendommen In 1972 stelde de ledenvergadering van het Genootschap de commissie-Van Leeuwen in die de taak kreeg een onderzoek in te stellen naar de toestand van de eigendommen van het Genoot schap. Deze commissie bestond uit J.L. van Leeu- wen (voorzitter) en verder onder meer de heren P.J. van der Feen en J.A. Trimpe Burger, leden van de werkgroep Paleontologie. Het door de commissie uitgebrachte verslag had tot gevolg dat de leden van de werkgroep zich veel intensiever met de paleontologische collectie gingen bezig houden. Deze werkzaamheden kwamen ook in wetenschappelijk opzicht meteen goed van de grond. Zo kon het werkgroepslid Dick Dumon Tak in 1974 een eerste artikel over de paleontologi sche collectie publiceren in Archief, met de titel 'De pleistocene zoogdieren in Zeeland'. In dat zelfde jaar kreeg de werkgroep een vast onderko men in het Zeeuws Museum in de Wagenaar- straat. P.J. van der Feen trad af als voorzitter en werd benoemd tot erelid vanwege zijn vele ver diensten voor de werkgroep Paleontologie. Hij werd als voorzitter opgevolgd door bestuurslid Anton Haandrikman; mevrouw drs. R. Borg- houts-Biersteker werd secretaris/penningmeester. De wisseling van de wacht leidde al snel tot een drietal excursies en twee lezingen door bekende paleontologen. Die excursies bleven niet alleen beperkt tot Zeeland; ze leidden onder andere naar de krijtrotsen van Noord-Frankrijk (Cap Blanc-Nez) en het Bekken van Parijs, dat rijk is aan fossielen. Ook in 1974 werd de eerste eigen bottenvis- tocht gehouden op de Oosterschelde, naast de al langer bestaande zogenoemde Kor en Bot-vis- tocht, hetgeen volgens berichtgeving in de PZC leidde tot een 'bottenoorlog' op de Oosterschelde. 50 jaar Geologie

Zeeland | 2016 | | pagina 15