en meren dat je het overtollige nageslacht altijd wel ergens kwijt kan... En zo ontstond een van de belangrijkste bedreigingen voor tal van zeldzame amfibieën, libellen en andere waterbewoners. Want de zonnebaars vreet alles wat hem voor de bek komt. Aanvankelijk werd de zonnebaars Japanse oester (Crassostrea gigas) Gekscherend heeft iemand weleens voorgesteld om langs de Oosterschelde borden te plaatsen met het opschrift "Made in Japan". Daar is wel reden voor, want er komen erg veel organismen van Een rif gevormd door de Japanse oester. Foto Chiel Jacobusse. vooral beschouwd als een bedreiging voor dieren van voedselarm water in het oosten van ons land, maar inmiddels spelen problemen met de zonne baars ook volop in Zeeland. In de plassen in de Wilde Landen bij Heikant vormen zonnebaarzen een serieuze bedreiging voor de populatie rug- streeppadden en voor de talrijke bijzondere libel- lensoorten. Maar ook op allerlei andere plaatsen, waar onder mijn eigen woonplaats 's-Gravenpolder, is de soort in plassen, sloten en dorpsvijvers in enorme aantallen aanwezig. De zonnebaars vormt een bedreiging voor bijvoorbeeld stekelbaarsjes en kleine watersalamanders, maar daarmee ook voor lepelaars en andere viseters. Japanse origine voor, zoals het Japans bessen- wier, de Japanse knotszakpijp, de Japanse oester- boorder en de Japanse oester. Die laatste is er bij herhaling opzettelijk geïntroduceerd vanwege de kwijnende teelt van platte Zeeuwse oesters. De soort is hier overigens niet rechtstreeks vanuit Japan geïntroduceerd, maar was al eeuwen in Zuid-Europa verwilderd. Aanvankelijk werd deze soort dan ook Portugese oester genoemd. De Japanse oester is van groot economisch belang en in die zin is het een gewenste soort, in tegenstelling tot verreweg de meeste andere inva- sieve exoten. Toch zorgt ook de Japanse oester voor de nodige problemen. De soort vormt uitge strekte riffen die voor badgasten volstrekt ontoe- Uitheemse flora en fauna 21

Zeeland | 2016 | | pagina 23