van de plant die lijkt op een (omgekeerde) hek- senbezem. Net als de inheemse kruiskruiden bloeit de plant met een overvloed aan gele bloe men. Op het eerste gezicht is er weinig aan de hand. De kans dat deze soort verwanten als het jacobskruiskruid of het viltig kruiskruid zal ver- zogenaamde koekoeksbij, die zijn ei in het nest van de duinzijdebij legt, waarna het broed van de koekoek opgroeit ten koste van dat van de gast heer. In Nederland en de omringende landen is de gewone viltbij (Epeolus variegatus) de koekoek van de duinzijdebij. De gewone viltbij parasiteert Knolcyperus, een moeilijk te bestrijden akkeronkruid. Foto Chiel Jacobusse. dringen lijkt nihil en hoewel deze soort net als zijn inheemse verwanten giftig is voor het vee, lijkt dat geen extra risico ten opzichte van de al bestaande problemen met zijn verwanten. Het bezemkruiskruid levert echter het schoolvoor beeld bij uitstek hoe sluipend en vrijwel onopge merkt uitheemse soorten het evenwicht kunnen verstoren. Kruiskruidsoorten vormen de belangrijkste voedselplant voor de duinzijdebij (Colletes fodiens). Deze bijen verzamelen het stuifmeel voor de larven weliswaar ook op andere compo sieten, maar kruiskruid vormt in Zeeland de belangrijkste voedselbron. Zoals de meeste wilde bijen heeft de duinzijdebij een broedparasiet, een in Engeland en Frankrijk ook op de schorzijdebij (Colletes halophilus). Dat is een bij met een inter nationaal slechts zeer beperkt verspreidingsge bied. De soort leeft van pollen van de zulte of zeeaster (Aster tripolium). In Nederland, en dan met name in de Delta, heeft de schorzijdebij een aparte koekoeksbij, namelijk de schorviltbij (Epe olus tarsalis ssp rozenburgensis). Hoewel er dis cussie is over de taxonomische status van deze ondersoort ten opzichte van de in Midden-Europa levende Epeolus tarsalis ssp tarsalis lijkt hier sprake te zijn van een endemisch taxon dat wereldwijd nooit buiten de Zeeuwse Delta is aan getroffen. Omdat het bezemkruiskruid later en langer Uitheemse flora en fauna

Zeeland | 2016 | | pagina 25