bloeit dan de inheemse kruiskruiden kunnen de duinzijdebij en haar koekoek de gewone viltbij tot later in het jaar doorvliegen. Tegelijkertijd zien we dat de schorzijdebij, met name de laatste tien jaar ineens, net als in het buitenland, geparasi teerd wordt door de gewone viltbij. Dat is het vooral omdat de plant bijzonder moeilijk te bestrijden is. Overigens wordt de knolcyperus in het mediterrane gebied al vanaf de oudheid gekweekt voor de consumptie, maar daarvan is in Nederland geen sprake. Hier zijn wettelijke regels voor de bestrijding van de plant. Akkers waar de Het goudknopje prefereert een brakke leefomgeving. Foto Chiel Jacobusse. eerst waargenomen in Zeeuws-Vlaanderen, maar het fenomeen breidt zich geleidelijk noordwaarts uit. Daarbij lijkt het gevaar zeer groot dat onze oorspronkelijke schorviltbij weggeconcurreerd wordt door de gewone viltbij. De vrees bestaat dat de schorviltbij hierdoor zal uitsterven. Het gaat daarbij wel om een van de meest zeldzame en meest bijzondere diersoorten van de Zeeuwse Delta! Knolcyperus (Cyperus esculentus) De knolcyperus is oorspronkelijk afkomstig uit Azië en Noord-Afrika en de warmere delen van Europa. Het is een zeer berucht akkeronkruid, aanwezigheid van knolcyperus wordt geconsta teerd krijgen een teeltverbod voor alle landbouw gewassen en pas als een akker drie jaar vrij van knolcyperus is, wordt de teelt van gewassen weer vrijgegeven. Grondeigenaren die met deze plant te maken krijgen lopen daar in het algemeen niet mee te koop. Maar uit gegevens van het product schap Akkerbouw blijkt dat ook in Zeeland besmettingen met knolcyperus geconstateerd zijn. Zo gold in 2009 een teeltverbod op enkele tientallen hectares akker in de gemeenten Schou- wen-Duiveland en Reimerswaal. In 2013 consta teerden medewerkers van Het Zeeuwse Landschap een grootschalige uitbraak bij het waterwingebied in Sint Jansteen. Vanaf een particulier bedrijf 24 Uitheemse flora en faun

Zeeland | 2016 | | pagina 26