Zeeland 25.1 't Is vol van schatten hier De knobbeloortjes van Hubregtse Uit de verzamelingen van het Genootschap Aagje Feldbrugge De Burghse onderwijzer Johannes Adriaan Hubregtse (1878-1940) was een man met een passie. In zijn vrije tijd hield hij zich bezig met alles wat met de historie van het eiland Schou- wen-Duiveland en zijn inwoners te maken had. In 1911 hoorde hij dat na een zware storm in de duinen allerlei 'oudheden' blootgestoven waren: grondsporen, scherven, botresten, ijzeren 'hut- klampen', bronzen munten en fibulae. Vanaf dat jaar tot aan zijn overlijden in 1940 speurde hij ieder seizoen de duinen systematisch af met als doel deze oudheden te redden en te documenteren. Hubregtse onderhield voor zijn activiteiten contacten met het Zeeuws Genootschap en het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. Daardoor kon het materiaal in de loop der tijd bestudeerd worden door respectievelijk mevrouw M.G.A. de Man van het Zeeuws Genootschap en de heren J.H. Holwerda, A.E. van Giffen en A.E. Remou- champs van het Leidse museum. Van de vindplaatsen tekende Hubregtse een overzichtskaart, waarop hij alle duindalen van een nummer of cijfer voorzag. Ook beschreef hij, op zijn manier, veel van zijn vondsten. Hubregtse liet zijn omvangrijke collectie voor het grootste deel na aan het Zeeuws Genootschap. Na zijn dood kwam het legaat, met vertraging door de oorlog, naar het toenmalige museum in de Wagenaarstraat in Middelburg: een groot pak ket met allemaal verschillende sigarenkistjes en andere doosjes, met op ieder doosje het dalnum mer en soms een aanduiding van de inhoud: "dal J, Dal O1, Germaansch, Frankisch!". Er zat ook een pak notities bij, vaak in een soort steno, fast van Schouwen met dalen m de duinen. Cettrtaa/ischt res'p/i Fra-nJtiseht nsttn VltuIU Weittn Sekiuu'tn- Kaart van de Schouwse duinen met de dalen met vindplaatsen. Tekening J.A. Hubregtse. geschreven op alles wat hij beschikbaar had: in keurige schoolcahiers, maar ook op tijdschrift wikkels en achterkanten van rekeningen. Diverse deskundigen hebben zich er al eens over gebogen. Maar omdat er weinig systeem in het legaat zit en het bij elkaar erg veel is - vooral 't Is vol van schatten hier 27

Zeeland | 2016 | | pagina 29