Saillant, het kwartaalbericht van de Stichting Menno van Coehoorn (2015, 4), is grotendeels gevuld met een artikel van F.W.J. Scholten: 'Betrouwbaarheid oude plattegronden. Voetangels en klemmen bij het gebruik van oude plattegron den voor onderzoek naar historische vestingwer ken'. Scholten reageert in zijn artikel op een stuk van L.J. Spanjaerdt Speckman, die in zijn publi catie 'Ervaringen bij het gebruik van oude ves tingplans' waarschuwt voor fouten en misvor mingen die kunnen voorkomen in oude vesting plattegronden. Scholten gaat hier op in. Hij maakt onderscheid tussen met de hand getekende en gedrukte plattegronden. Om de mate van betrouwbaarheid te kunnen inschatten is het van belang te weten met welk oogmerk de kaart is gemaakt, waarbij ook het tijdstip van vervaardi ging een rol speelt. Vooral in de zestiende en zeventiende eeuw speelde het subjectieve element een rol: exacte informatie werd soms vermengd met eigen indrukken. Een van de gevaren die kunnen optreden bij het gebruik van zowel hand- getekende als gedrukte plattegronden, is dat gebruik werd gemaakt van een ontwerp dat nooit uitgevoerd is. Daarnaast moeten we rekening houden met onzorgvuldigheden die bij het kopië ren of overnemen van andere plattegronden kun nen zijn gemaakt. De auteur geeft ook namen van betrouwbare en onbetrouwbare atlassen en series. In Holland, historisch tijdschrift (2015, 4) een artikel van I. Geerts: 'Even liefelijke als doeltref fende propaganda'. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Koninkrijk der Neder landen in 1913 organiseerden de voorvechtsters van het vrouwenkiesrecht een tentoonstelling in Amsterdam, met het doel te laten zien dat het hoog tijd was de vrouwen kiesrecht te verlenen. Om het draagvlak onder vrouwen te vergroten en - heel belangrijk - de sympathie van koningin Wilhelmina te behouden, verpakten ze hun bood schap slim in een 'neutrale' uitbeelding van "het werken en streven der Nederlandsche vrouw". Het zakenkabinet-Cort van der Linden (1913-1918) zette het vrouwenkiesrecht niet op de agenda, tot begin 1914 een volkspetitionnement voor vrou wenkiesrecht naar de regering ging, maar door het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog schort ten zowel kabinet als vrouwenbeweging hun acti viteiten op. Pas tijdens de regering-Ruys de Bee- renbrouck (1918-1922) werden na de revolutie poging van Pieter Jelles Troelstra de noodzake lijke veranderingen in de Kieswet aangenomen die het actief kiesrecht voor vrouwen regelden. M. Damen schrijft over de beroemde gebrand schilderde glazen in de Goudse Sint-Janskerk, geplaatst in de traditie van glasschenkingen in de laatmiddeleeuwse Nederlanden. De auteur behan delt de vorstelijke en adellijke schenkers en vraagt zich af waarom ze eigenlijk die ramen schonken, van wie het initiatief uitging en welke rol de intermediairs bij zulke schenkingen speelden. In De Maasgouw, het tijdschrift voor Limburgse geschiedenis en archeologie (2015, 3) schrijft J.H. Winkelman over 'Maaslandse liefdesromans uit omstreeks 1200'. De auteur behandelt Floyris en Blantsefluor, daarna Aiol en Mirabel en ten slotte Tristant en Ysolt. De werken hebben gemeen schappelijke kenmerken. De Maaslandse auteurs gebruikten een Frans handschrift als brontekst. Opvallend is de historische achtergrond: vaak heeft een van de hoofdpersonen een relatie tot de legendarische Karel de Grote, die in 1164 in Aken heilig was verklaard. Daarnaast trekt vooral de liefde in verschillende uitingsvormen de aan dacht: trouwe, brute en overspelige liefde komen alle aan bod. Liefdesrelaties tussen partners van verschillende afkomst en godsdienst, en daaraan gekoppeld de strijd en ook de verzoening tussen christendom en islam zijn belangrijk in de romans. Floyris en Blantsefluor - geschreven in de buurt van Roermond - is een zoetig verhaal over twee kinderen die beiden op Palmpasen geboren zijn en door goddelijke beslissing voor elkaar bestemd zijn, hoewel Floyris de zoon is van een moslim-koning en Blantsefluor de dochter van een christelijke gravin. Palmpasen wordt ook wel bloemenpasen genoemd en daarom krijgen de 34 Aanwinsten

Zeeland | 2016 | | pagina 36