De fotograaf Carl Wilhelm Bauer (1844-1911) Ineke Vogel-Wessels Boer In de zomer van 2015 schonken de erven J.C.P. Boender (1937-2015) elf foto's aan het Zeeuws Genootschap. Het zijn opnames van gebouwen en straten in Middelburg, gemaakt door Carl Wilhelm Bauer. De foto's, groot formaat circa 28 x 38 cm, zijn opgenomen in de Zelandia Illustrata, de historisch-topografische atlas van het Zeeuws Genootschap, in beheer bij het Zeeuws Archief. De geschonken foto's zijn een mooie aanvulling op de circa 230 foto's, portretten, topografische opnames en historische gebeurtenissen, gemaakt door Bauer en aanwezig in de Zelandia Illustrata. Enige hiervan heeft Bauer zelf aan het Genoot schap geschonken en een enkele heeft het Genootschap van hem gekocht. De ateliers van C.W. Bauer Goes In de negentiende eeuw stagneerde de welvaart, ook in Midden-Zeeland. Voor de economische ontwikkeling was verbetering van de infrastruc tuur van groot belang. Plannen waren er genoeg. Het duurde echter tot 18 augustus 1860 voordat de Spoorwegwet werd aangenomen waarin werd bepaald dat de staat het Nederlandse spoorwegnet verder zou aanleggen met onder andere de lijn Roosendaal-Bergen op Zoom-Goes-Middelburg- Vlissingen. De Nederlandse regering had zich in 1839 krachtens het traktaat met België verplicht een eventuele afdamming van een van de zij armen van de Schelde te compenseren door het graven van een kanaal. Om de aanleg van de Zeeuwse spoorlijn te kunnen verwezenlijken moesten het Kanaal door Zuid-Beveland en het Kanaal door Walcheren worden gegraven. In 1865 werd er hard gewerkt aan de totstandkoming van de spoorlijn naar Goes, die in 1868 gereedkwam, en het graven van het Kanaal door Zuid-Beveland, opengesteld voor de scheepvaart in 1866. In Zee land had men hoge verwachtingen van de spoor lijn. De welvaart zou weerkeren. Hoogstwaarschijnlijk aangetrokken door de uit te voeren werken en de verwachte toename van de welvaart vestigde de in Kleef geboren Carl Wilhelm Bauer zich in 1865 in Goes. Hij sloot een overeenkomst met de aldaar gevestigde apotheker en fotograaf P.A. Hochart (Goes 1829 - IJzendijke 1872). De heren werkten in een "Glazen Atelier" in de Prins van Oranje. Hier kon men portretten alsmede stereoscopische familieportretten en ste- reoscoopplaatjes van stads- en plattelandsgezich ten laten vervaardigen. De samenwerking liet kennelijk vrij snel te wensen over, want via een advertentie in de Goessche Courant van 11 december 1866 liet Bauer weten dat hij niet meer werkzaam was in het atelier van Hochart. Bovendien stond hij niet meer in voor de foto's van Hochart, al waren ze gemaakt van door Bauer vervaardigde clichés. Bauer hoopte snel nieuwe huisvesting te vinden en was voortaan te spreken in zowel het atelier in de Prins van Oranje als ten huize van de heer J.J. de Graaff in de Magdalenastraat. Tevens was er voor liefhebbers gelegenheid de kunst van het fotograferen bij hem te leren. De dertienjarige Ernst Ferdinand van Wedel, afkomstig uit Gum- mersbach, trok in 1866 bij Bauer in als leerling. Twee jaar later vertrok hij uit Goes. Of de onenigheid met Hochart was bijgelegd is niet bekend, maar in maart 1867 werkte Bauer weer in het atelier in de Prins van Oranje. Het was echter van korte duur, want in oktober opende hij een nieuw atelier in de Lange Kerk straat C 9. Tijdens een korte afwezigheid van Bauer 'kraakte' de meubelverkoper J.J. Quist (Steenbergen 1846 - Amsterdam 1918) de woning van Bauer en prees zich van daaruit aan als foto graaf. Bauer opende daarop in mei 1869 een nieuw atelier in de Lange Kerkstraat C 28, bij schoenmaker De Witte. Hij hoopte dat hij de gunst en het vertrouwen van de afgelopen vier jaar, ondervonden door een accurate werkwijze, mocht behouden. Quist had het vak geleerd in het atelier van J.P. Cornelissen, fotograaf te Rotter dam. Cornelissen beval Quist aan voor het maken van portretten, topografische gezichten en derge lijke. Waarschijnlijk heeft Bauer voornamelijk op het gebied van cartes de visite concurrentie ondervonden van Quist. De Parijse fotograaf Dis- De fotograaf Bauer 1

Zeeland | 2016 | | pagina 3