Johanna Jacobs, Adriaan van Roode, Marc van Steen (red.), De weervissers van Bergen op Zoom. Over een eeuwenoude vangstmethode, mensen, vis en smaak! Uitg. Stichting Behoud Weervisserij, Bergen op Zoom 2015, 288 pp., ISBN 978-90 9029415-5, 24,95 (te bestellen via de boekhan del of bij www.behoudweervisserij.nl) Het boek valt eigenlijk in drie delen uiteen. Het eerste deel (100 bladzijden) gaat over het ontstaan en het uitoefenen van de visserij. Het tweede deel (75 bladzijden) beschrijft een aantal families die de ansjovisvisserij bedreven. Het derde deel belicht de culinaire en culturele aspecten (190 bladzijden) en het boek wordt afgesloten met noten, literatuurverwijzingen en registers. Er wordt een dvd meegeleverd met vissersverhalen. Het is natuurlijk goed om alles wat met ansjovis te maken heeft bij elkaar te hebben staan, maar niet iedereen zal in elk onderdeel even sterk geïn teresseerd zijn. Tegenwoordig wordt de weervisserij - of wat ervan over is - uitgeoefend vanuit Bergen op Zoom. Vroeger was deze visserij in Zeeland ook heel belangrijk en het boek beschrijft ook de teloorgang van de Zeeuwse weervisserij. Teke nend is dat het voorwoord in het boek niet geschreven is door Bert Pauli, de gedeputeerde van Noord-Brabant voor de visserij, maar door Henri Swinkels, zijn collega voor het culturele erfgoed. Want dat is het nu geworden. Weervisserij is het vangen van vis met weren, trechtervormige lange rijen staken in de getijden zone, soms meer dan een kilometer lang. Bij afgaand water volgen de vissen de vleugels (vleu- ken genaamd) van het weer. Ze kunnen wel tus sen de staken door zwemmen, maar doen dit eigenlijk niet. Helemaal op het eind, waar de twee vleugels bij elkaar komen, zijn er netten langs de vleugels gespannen en aan het eind is een soort fuik aanwezig. Het eerste deel van het boek behandelt in het kort de geschiedenis van de Zeeuwse Delta, met landverlies en landwinst. De hele geschiedenis in tien bladzijden is natuurlijk wel erg kort. Maar Weervisserij vanuit Bergen op Zoom. Don van Rooy, www.donvanrooy-photography.nl. het leest makkelijk en de geschiedenis eindigt met de Sint-Felixvloed, 5 november 1530. Bij Rei- merswaal breekt dan de dijk en het Verdronken Land van Zuid-Beveland, de Kom van de Ooster- schelde, ontstaat. De stad Reimerswaal blijft als een klein eilandje over en de inwoners gaan zich toeleggen op de visserij en verkrijgen in 1579 van de Staten van Zeeland het alleenrecht om te vis sen in het Verdronken Land. Er was toen al sprake van weervisserij; in 1564 werd hiervoor namelijk al een reglement (voorgeboden) voor opgesteld. Bergen op Zoom gaat vrijwillig en onder voorwaarden (Satisfactie van Bergen op Zoom) over naar de prins van Oranje en om de economie van de stad te steunen krijgt deze later, ook in 1579 visrechten in het Verdronken Land. Een bron voor conflicten, natuurlijk. Eerst is er nog een soort verdeling: de vissers van Bergen op Zoom vissen in het water van het Markizaat, Bra bants grondgebied, en de Zeeuwse vissers in het Zeeuwse deel van het Verdronken Land. Maar ja, de geulen zijn dynamisch en waar loopt de grens?

Zeeland | 2016 | | pagina 41