Tabel 4. Omschrijving van de stormschade aan de vesting Terneuzen, 1682 Nr. Plaats Aard van de schade 1. Molenbolwerk Contrascarp aldaar tot in de kruin weggespoeld 2. bij Molenbolwerk Schade tot in de kruin en water loopt eroverheen 3. Overboombolwerk Halve bolwerk weg met de batterij 4. Conduit-Waterpoort Gordijn tussen conduit en Waterpoort tot 2 a 3 voet binnen borstwering weggespoeld 5. Conduit-Noorderbolwerk Gordijn ter plekke tot 2 a 3 voet idem 6. Noordbolwerk Face Noordbolwerk weggespoeld tot halverwege de kruin 7. Noordbolwerk Contrascarp aldaar tot plat in de kruin weggespoeld 8. Vlissingenbolwerk Face aldaar weggespoeld tot halverwege de kruin 9. Vlissingenbolwerk Contrascarp aldaar geheel weggespoeld tot aan de hoek 10. Bakkershoofd Zwaar toegetakeld 11. Doorgang-west Verbinding tussen fort en de Vlooswijkpolder 12. Laag-Terneuzen Grens tussen hoog en laag gedeelte van de stad 13. Doorgang-oost Verbinding tussen fort en de Lievenspolder 14. Doorgang-noord Oude verbinding tussen contrascarp Molenbolwerk en de face van het Overboombolwerk dijkmaterialen en benodigdheden voor het leger dijkwerkers.18 Ook de beschikbaarheid van voldoende arbei ders was vaak een probleem. Daar er een grote schaarste was, kwam het weleens voor dat de dijkwerkers hogere lonen eisten en dan weigerden voort te werken. Dergelijke arbeidsonrust kwam voor in 1531 op de Bevelanden19, in 1532 bij Osse- nisse en in 1570 te Saeftinghe20. In al deze geval len bleven de dijkgaten open en werd de schade steeds omvangrijker. Het moet ook veel dijkwer kers weinig hebben uitgemaakt, zeker niet dege nen die van ver kwamen, want meer schade bete kende immers meer werk. De organisatie van het herstelwerk werd in vrijwel alle gevallen geregeld door plaatselijke ontvangers, schouten en baljuws. In Zeeland waren dit veelal de ambachtsheren die zulke posities bekleedden. Een van hen was Vranck Janss. Hij was rentmeester te Borssele en tevens rentmeester van Schouwen en Duiveland. Tijdens de overstromingen in 1530 en 1532 was hij belast met het dijkherstel van Noord-Beveland en Bors- prijzen voor dit soort materialen opmerkelijk begonnen te stijgen. Overal op de Bevelanden ste gen in de loop van 1531 de prijzen van allerlei Figuur 3. Inundatie midden zestiende eeuw in het Braakman- gebied, een fragment van de kaart met wateroverlast bij Boek- houte. Rijksarchief Gent, Kaarten en Plans, 1344. 148 Stormvloeden en overstrominge

Zeeland | 2016 | | pagina 12