Zeeland 25.4 Gekoppelde woning aan het Havenpark 40 in Zierikzee, het tweede pand van links, ca. 1910. ZA, ZG, ZI, P 7046. Er werd een haven aangelegd, waar het dorp omheen werd gebouwd. De opdracht tot het stich ten van een nieuwe nederzetting kwam, zoals bij veel dertiende-eeuwse havens in Zeeland, vanuit een nabijgelegen dorp, in dit geval Brijdorpe.7 Aan de plattegrond van Brouwershaven is te zien dat de nederzetting primair op de haven was gericht; de kerk werd bijvoorbeeld niet centraal maar aan de rand van de bebouwing opgericht.8 In de vijftiende eeuw groeide de nederzetting uit tot een handelsstad van internationaal belang, voornamelijk door de export van haring en bier.9 Deze groei zette door in de zestiende eeuw met handel in haring, zout, meekrap en laken.10 Grote bevolkingskrimp De positie van deze twee internationale havenste den op Schouwen kwam echter steeds meer onder druk te staan in de zestiende en zeventiende eeuw. Met name Zierikzee ondervond veel hinder van verzanding van de kanalen die de haven ont sloten. Hierdoor verminderde de bereikbaarheid van de steden voor grote zeeschepen. Dit proces speelde al lang, wat te zien is aan de vele maatre- gelen die reeds werden getroffen voor het bereik baar houden van de haven. Zierikzee bezat al in 1220 een spuikolk voor het op diepte houden van de haven, en op de stadsplattegrond van Brou wershaven uit 1560 is ook een spuisysteem te zien.11 Zierikzee was alleen bereikbaar vanaf de Grevelingen, via de ten noorden van de stad gele gen kreek de Gouwe. Door de steeds verder gaande verzanding van deze natuurlijke water weg werd in 1593 een geheel nieuw havenkanaal vanuit het zuiden gegraven van de Oosterschelde naar de stad. Dergelijke grote investeringen waren in later jaren steeds opnieuw nodig, maar de financiële draagkracht van de steden werd almaar kleiner. De uitputting door de Tachtigja rige Oorlog en de teruglopende handel waren hier de voornaamste oorzaken van. De internationale handelspositie van de Zeeuwse steden kwam hier door steeds meer onder druk te staan. In de zes tiende tot en met de negentiende eeuw is dan ook een grote migratie van Zeeuwse handelaren rich ting noordelijker havensteden te zien, die wel goed bereikbaar waren voor de grote zeesche pen.12 Uiteraard had deze bevolkingskrimp zijn uitwerking op de steden Zierikzee en Brouwers- •tedelijk verval

Zeeland | 2016 | | pagina 19