sssstm Zeeland 25.4 stadsplattegrond. Ook de periode tussen 1560 en 1649 was niet zonder schade geweest. Alleen al met de inval van de Spaanse troepen in 1576 waren tweehonderd huizen en zestig zoutketen door brand verwoest.16 Het is interessant om deze stadsplattegronden met elkaar te vergelijken, aangezien op die manier zichtbaar wordt waar de bebouwing inmiddels was verdwenen. Door de digitale afbeeldingen van deze plattegronden over elkaar te leggen in een computerprogramma, wordt het mogelijk om juist de in de tussenperi ode verdwenen bebouwing te arceren. Het resul taat van deze analyse is te zien op de af beelding. Het eerste wat bij deze kaart opvalt, is dat de morfologische aantasting vaak perceelsgewijs verliep. Aan de randen van de stadsplattegrond is echter ook het verdwijnen van grotere gedeelten aaneengesloten bebouwing te zien. Om de analy- sekaarten beter leesbaar te maken, is gekozen voor een indeling in stadsdelen. Zierikzee is ver deeld in stadsdelen A tot en met E. Op de kaart is te zien dat stadsdeel A redelijk vrij is gebleven van sloop. Dat is de oude stadskern van Zierikzee. Waarschijnlijk is hier door de concentratie van stedelijke functies een iets stabielere dichtheid dan in andere delen van de stad. Interessant is daarnaast ook deel E, waar weinig aantasting is te zien. Dit stadsdeel grensde direct aan het nieuwe havenkanaal uit 1593; het lijkt erop dat de toenemende bedrijvigheid door deze nieuwe handelsroute invloed heeft gehad op de structuur van de stad. Bij latere analyses is dit terug te zien, vooral nadat in 1680 de nieuwe havenkade aan de zuidzijde van dit stadsdeel was aange- legd.17 Stadsdeel E was het zogenaamde haven kwartier, een buurt met smalle straten en kleine percelen met een breedte van slechts één Schouwse roede (3,7 meter).18 Er waren veel vis sers, scheepstimmerlieden, touwslagers en kui pers gevestigd.19 Deze ambachtslieden profiteer den van de opleving van de welvaart door de opkomst van de zouthandel (moernering) en de meekraphandel.20 Dit was een regionale handel, die van heel andere aard was dan de internatio nale handel die voor die tijd de grootste positie innam in Zierikzee. Juist in de wijken waar de vermogende internationale handelaren waren gehuisvest, lijkt sprake te zijn geweest van een geheel andere ontwikkeling. In 1696 werd de stadsplattegrond van Zierik- zee van de hand van Mattheus Smallegange uit Zierikzee: verdwenen bebouwing 1560-1649. Donkerrood is de bebouwing, lichtrood de percelen en zwart de verdwenen bebouwing. A f beeld ing auteur. Zierikzee: verdwenen bebouwing 1649-1696. Afbeelding auteur. gegeven. Hoewel een korte periode, is ook in de kleine vijftig jaar tussen deze en de vorige kaart aantasting van de stad te zien. In deel B, ten noorden van de Oude Haven, is de bebouwing aan de achterzijde van de percelen langs de haven kade verdwenen. De vrijgekomen grond is als tuin bij de bebouwing langs de zuidzijde van het bouwblok gevoegd. Door de afnemende druk op het huizenbestand ontstonden er zo steeds grotere percelen in dit deel van de stad. Waar in 1560 nog een dichte rij bebouwing aan de noordzijde van het bouwblok stond, is in 1649 al te zien dat de huizenrij aan de noordzijde wat is uitgedund. In 1822 hebben alle woningen langs deze straat stedelijk verval 157

Zeeland | 2016 | | pagina 21