Zeeland 25.4 burgers waren gevestigd. In veel van de blijvende bebouwing waren andere stedelijke functies, zoals het stadhuis en de vleeshal, maar ook andere vermogende burgers ondergebracht. Op de kadasterkaart van 1822 zelf is nog een interessant proces zichtbaar. Uit de bijbehorende Oorspronkelijke Aanwijzende Tafel blijkt dat er in de welvarende stadsdelen volop werd gesloopt en grond braak lag. Tegelijkertijd was de bewoners dichtheid in de volksbuurten veel groter. Blijk baar kwamen de leegstaande panden van rijke burgers niet beschikbaar voor de lagere klassen van de bevolking. Deze opmerkelijke scheiding was ook in andere Zeeuwse krimpende steden te zien, zoals in Veere. Om een totaalbeeld van de krimp in Zierikzee te krijgen, zijn de vier analysekaarten samenge voegd in een plattegrond. Nu is goed te zien hoe veel bebouwing er is verdwenen. Ook is nu goed waarneembaar dat de oude stadskern, waar zich ook de oudste structuur en bebouwing bevond, vrijwel intact is gebleven. Ook de groeiende volksbuurt in deel E valt op. Zo konden nieuwe functies, zoals de opkomende regionale handel, maar ook oude stedelijke functies voor meer sta biliteit in de stadsmorfologie zorgen. De meeste aantasting vond plaats in de welvarende buurten van Zierikzee, de stadsdelen waar ook de meeste uitloop van bevolking had plaatsgevonden. Bijzonder is dat dit nog steeds is te zien in de huidige stadsplattegrond van Zierikzee: de ver schillende structuur in smalle straten en percelen in het zuidelijke deel van de stadsplattegrond, tegenover de toch al grotere percelen in het noor delijke deel van de stad, die ook nog eens werden samengevoegd. De stadsdelen C zijn op alle getoonde kaarten in gebruik als bouwland en weiden. Waar veel Hollandse steden al in de zeventiende eeuw uit hun jasje groeiden en stads uitbreidingen plaatsvonden, was het in Zierikzee in de twintigste eeuw nog mogelijk nieuwe woon wijken binnen de middeleeuwse stadswallen aan te leggen. Brouwershaven Van Brouwershaven is minder kaartmateriaal beschikbaar dan van Zierikzee. Toch is de verge lijking goed mogelijk, doordat de twee beschik bare plattegronden een grote tussenliggende peri ode overbruggen. De verschillen tussen de kaart van Jacob van Deventer uit 1560 en de kadastrale kaart uit 1813 zijn dan ook groot. Er is een aan zienlijke afname van de bebouwing te zien. Daarom is het de moeite waard ook deze kaarten nader te bekijken. In de zeventiende eeuw werden er al veel lang Plattegrond van Brouwershaven door Jacob van Deventer, 1560. Uit: C. Koeman e.a., De stadsplattegronden van Jacob van Deventer. Map 7, Nederland: Zeeland, Alphen aan den Rijn. leegstaande en ernstig vervallen huizen afgebro ken in Brouwershaven.25 Ook rampen gingen het stadje niet voorbij; zo ging bij de stormvloed van 16 januari 1682 het grootste deel van de bebou wing langs de Spuidijk verloren. Rond 1625 telde het stadje nog ongeveer zeshonderd huizen. In 1753 vermeldt uitgever Isaac Tirion (1705-1765) dat er nog slechts duizend inwoners resteren, ver deeld over 306 huizen.26 Op de kadasterkaart van 1813 staan nog slechts zo'n 180 huizen en wonen er nog 730 burgers in het stadje.27 De analysekaart van de periode 1560-1813 laat zien dat vooral aan de randen van de stad een grote hoeveelheid panden is verdwenen. De stadsdelen A en B bezaten samen de oudste bebouwing van Brouwershaven. De krimp was hier minder, maar er zijn verschillende gaten in de bebouwing zichtbaar. Evenals in Zierikzee is op de zestiende- eeuwse kaart te zien dat rond de haven gesloten bouwblokken liggen. In stadsdeel C, ten noorden van de haven, is aantasting van deze percelen zichtbaar. De huizen aan de achterzijde van de bouwblokken, gezien vanuit de haven, waren in ■nrftiAU stedelijk verval

Zeeland | 2016 | | pagina 23