Zeeland 25.4 delen van de stad gebeurde dit, zo blijkt onder andere uit de verkoop in 1716 van drie gekop pelde woonhuizen en een onbebouwd perceel aan de Drilhoek, een straat in stadsdeel C.30 Ook in het flink gekrompen stadje Veere valt het intacte havenfront op. Het lijkt er sterk op dat hierop door het stadsbestuur werd aangestuurd in het sloopvergunningenbeleid. Van Veere is ook bekend dat er meerdere keren een vergunning tot af braak werd geweigerd in verband met het stadsbeeld. Het lijkt er in deze analyse op dat dit hoogstwaarschijnlijk in Brouwershaven ook het geval was. De grootste aantasting vond echter plaats in de stadsdelen C en D, ten noorden en ten zuiden van de haven. Stadsdeel C was een arbeiderswijk, waar ook armenhuizen stonden.31 In stadsdeel D woonde een mix van rijke handelaren en eenvou diger ambachtslieden. De kaalslag in deze wijken is zeer groot, rijen van aaneengesloten bebou wing verdwenen in het geheel. Opvallend is het verschil met Zierikzee: de arbeiderswijken bleven in Brouwershaven niet gespaard en in vrijwel elk stadsdeel vond grote aantasting van de morfolo gie plaats. De reden is duidelijk: in Brouwersha ven was geen nieuwe aanwas van regionale han del. Die positie werd dominant ingenomen door het nabije Zierikzee. Het enige dat resteerde aan het begin van de negentiende eeuw was de lokale handel in agrarische producten. Zodoende ver trokken niet alleen de internationale handelaren maar ook de ambachtslieden naar andere plaat sen. De impact van de leegloop op de bebouwing was hier dan ook veel groter dan in Zierikzee. De Nieuwpoortstraat in Brouwershaven met de voormalige voorgevel van het gemeentehuis, ca. 1930. ZA, ZG, ZI, II 3011-2. ICD tl Brouwershaven: verdwenen verbouwing 1560-1813. Afbeel ding auteur. ■tedeiijk verval 161

Zeeland | 2016 | | pagina 25