Zeeland 25.4 Het kindeke Jezus in Veere Lo van Driel Het werk van de Middelburgse kunstschilder Rei- mond Kimpe (1885-1970) is overbekend. Voor de oorlog maakte hij vooral stads- en havengezich ten, taferelen van straten en gebouwen, zelfs schilderde hij boerderijen. Daarna vormden in de jaren dertig boeren en boerinnen een terugkerend thema. In de jaren vijftig veranderde zijn werk en schilderde hij figuren in heldere, veelal primaire kleuren. In die naoorlogse periode streefde hij, door een kubistische vormgeving beïnvloed, naar een synthese tussen abstract en figuratief. Dat is het bekende beeld van de schilder Kimpe. Tot nog toe was onbekend dat Kimpe een complete reeks tekeningen had gemaakt van het leven van Jezus. Die tekende Kimpe tijdens een verblijf in het ziekenhuis in het vroege voorjaar van 1945. In november 1944 was hij, verdacht van collaboratie, geïnterneerd in de Middelburgse Kloveniersdoelen. Hij liep er difterie op waardoor hij tijdelijk werd opgenomen in het ziekenhuis. Daar was meer privacy en hij was er direct aan het tekenen geslagen. Uit brieven van Kimpe's echtgenote weten we dat hij in het ziekenhuis tekeningen van scènes uit het evangelie maakte. Deze met R.K. gesigneerde tekeningen zijn bewaard in zijn persoonlijk archief. Ze zijn gete kend op kleine vellen papier van 13,5 bij 21 cm, een soort ouderwetse kladblocblaadjes. Elke teke ning draagt een nummer en ten minste één ver wijzing naar het relevante bijbelse tekstgedeelte. Kimpe's nummer 2 heeft als onderwerp de 'Ver schijning van de engel aan Maria' en draagt als verwijzing "Luc. 1, 26/38". Het is een indrukwek kende collectie van 91 tekeningen. De tekeningen zijn levendig en bij tijden humoristisch. Het bij - zondere van deze hele reeks is dat het leven van Jezus zich afspeelt in Veere en omgeving. Kimpe volgde wel het leven van Jezus, maar hij maakte er een stripverhaal van met stads- en herbergscènes waarin we vooral Veere, soms ook Middelburg en Vlissingen herkennen. In die teke ningen worden op uithangborden en opschriften allerlei mededelingen gedaan. We herkennen winkels, cafés, theaters, feestzalen en plaatsen van minder allooi. De stadsscènes zijn vol mense lijke figuren en neringdoenden, men staat te kij ken, hangt uit een raam en houdt zich bezig met onduidelijke zaken. Op de achtergrond vlaggen en schepen, er passeert zelfs een trein in de omge ving van Jericho. Men ziet af en toe een vlieg tuigje en zelfs stort er wel eens een neer. De won derbare visvangst vindt plaats op een hoogaars voor Veere. Een uitgave van de complete reeks tekeningen is in voorbereiding. Het kindeke Jezus in Veere

Zeeland | 2016 | | pagina 27