't Is vol van schatten hier Penning uitgegeven ter gelegenheid van het 31ste jaarlijkse diner van The Holland Society of New York op 20 januari 1916 New York Thirty- First WafeM-Astom Uit de verzamelingen van het Genootschap Katie Heyning In de collectie van het Zeeuws Genootschap bevindt zich een nog ongenummerde Amerikaanse penning die in 1916 werd uitgegeven door The Holland Society of New York. De heer J. de la Hayze die zich sinds enige jaren inzet voor de ont sluiting van de Genootschapscollectie, deed op mijn verzoek onderzoek naar het object en wist met behulp van de bibliothecaresse van de Holland Society het verhaal achter deze penning boven water te halen. De penning toont op de voorzijde het wapen van Amsterdam bekroond door een bever met daar boven een in draperie gevat wapenschild met de letters WCC. Het onderschrift luidt: "Sigillum Amstellodamensis in Nova Belgica". In de bin nenste ring staat: "Ter herinnering aan den 300 jaardag der Nederlandsche vestiging op Manhatas 1613". In de buitenste ring: "Issued by the Hol land Society of New York". Op de keerzijde is het wapen van New York, voorzien van de Engelse koningskroon, afgebeeld: de wieken van een molen met in de kwadranten twee bevers en twee tonnen met graan (van oudsher de exportproduc ten van deze stad), gesteund door links een Engelsman met een peillood en rechts een Indi aan met een boog. Het onderschrift luidt: "Sigil lum Civitatis Novi Eboraci 1669". In de rand staat: "Commemorating the 250 anniversary of the founding of the Board of Alderman 1666". The Holland Society of New York werd in 1885 opgericht om de studie naar de vestiging van de Nederlanders op Manhattan op genealo gisch, politiek, sociaal en historisch gebied te bevorderen. Alleen mensen die konden bewijzen dat hun voorouders van vaderszijde van Neder landse oorsprong waren en al voor 1674 in Ame rika waren gekomen, mochten lid worden. Een Voor- en achterzijde (zie hiernaast) van de menukaart van het diner in hotel Waldorf-Astoria, 1916. Annual Dunner u! tfit January 20 1916 166 't Is vol van schatten

Zeeland | 2016 | | pagina 30