kopie van het zegel dat na de komst van de Engel sen op 6 oktober 1669 aan de stad werd verleend door de Duke of York. Het Zeeuws Genootschap kreeg de penning van het bestuur van The Holland Society waar mee men blijkbaar contacten onderhield. In Archief 1917 meldt conservator Marie de Man de toevoeging aan de collectie munten en pennin gen. Daarnaast vermeldt zij als aanwinst een zil veren insigne aan een oranje lint met op de gesp "The Holland Society of New York", afkomstig uit haar eigen verzameling. Dit insigne was enige jaren eerder met hulp van het Zeeuws Genoot schap vervaardigd. In de zomer van 1888 had een aantal leden van The Holland Society namelijk een bezoek aan Nederland gebracht en op hun rondreis door Nederland ook Middelburg aange daan. De Middelburgsche Courant had uitvoerig verslag van dit bezoek gedaan. Op 8 augustus 1888 waren de Amerikanen door een commissie van ontvangst waarin verschillende prominente leden van het Genootschap zitting hadden, na een hartelijke begroeting door de stad rondgeleid. Bij deze ontvangst tolkte P. Smith Visser, scheepsma kelaar en consulair agent van de Verenigde Sta ten. Van hem is het bergkristal, wellicht uit de vallei van Herkimer boven New York, in de mine- ralenverzameling van het Genootschap, afkom stig. Na de lunch stonden de lokale musea op het programma en bezochten de Amerikanen de Oud heidkamer in het stadhuis en het museum van het Zeeuws Genootschap in de Latijnsche School straat. Daar viel bij het bezichtigen van de mun tenverzameling hun blik ogenblikkelijk op een geuzenpenning uit 1566. Het insigne waarmee de leden van hun vereniging zich tooiden, was namelijk afgeleid van dezelfde penning. Op hun verzoek werd van de penning in de collectie van het Genootschap een afdruk gemaakt. Terug in Amerika werden dominee H. van Dyke en de heren W. Hoes en H.S. van Duzer belast met het vervaardigen van een nieuw insigne voor de voorzitter van hun vereniging. Later werden waarschijnlijk ook voor de leden nieuwe exem plaren gemaakt. Volgens het jaarverslag van Voorzijde van een geuzenpenning. ZG, ZM, G1191. Achterzijde van een geuzenpenning. ZG, ZM, G1189. menukaart was afgebeeld. Hier werd ook een toe lichting op de voorstelling gegeven. De voorzijde zou een reproductie zijn van het zegel dat de Amsterdamse directeuren van de West-Indische Compagnie op 18 mei 1654 aan gouverneur Stuy- vesant van Manhattan zonden, de keerzijde een 168 t Is vol van schatten hier

Zeeland | 2016 | | pagina 32