Aanwinsten december G.G. Trimpe Burger-Mekking Het Jaarboek 2015 van het Koninklijk Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap begint met 'De archeologie rond het Maastrichtse Vrijthof in de historie' (T. Panhuysen). De eerste ontdekking van oudheidkundige sporen dateert van 1821, toen opmerkelijke vondsten werden gedaan onder het oude Sint-Servaasgasthuis op het Vrijthof. De meeste panden aan het monu mentale Vrijthof zijn in de achttiende en negen tiende eeuw vervangen door nieuwbouw. Vóór 1950 waren er slechts af en toe meldingen van toevalsvondsten van aardewerk of stukken muur, na 1950 werd door medewerkers van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in Amersfoort regelmatig onderzoek ver richt. De auteur bespreekt alle opgravingen op en rond het Vrijthof en laat daarmee zien hoe onze kennis van de geschiedenis verrijkt is. Het is een volledige documentatie geworden. J. Ligthart neemt ons mee naar het middel eeuwse Valkenburg en de financiële problemen van Jan IV, hertog van Brabant en heer van Val kenburg. J. Roosen bespreekt het beleid van de abdij Hocht in verband met haar pachthoeves, tussen maximalisatie van de winst enerzijds en een voorzichtige continuïteit om de pachters te behouden anderzijds. De 'Archeologische Kroniek van Limburg over 2014' beschrijft de belangrijk ste opgravingen in de provincie en laat zien hoe de resultaten daarvan bijdragen tot een betere kennis van het verleden. Op 18 juni 2015 hield Theo Bovens de zoge noemde Habetslezing, die in dit Jaarboek is opge nomen. Bovens, zelf opgeleid tot historicus, vraagt zich daarin af of hij Gouverneur van Lim burg is of Commissaris des Konings. In Limburg wordt in elk geval niet aan zijn Limburgse 'iden titeit' getwijfeld. Op 28 maart 2015 vond in de aula van de Uni versiteit Maastricht de presentatie plaats van de nieuwe driedelige Geschiedenis van Limburg. Dat gebeurde tijdens de afsluiting van de viering van het 150-jarig bestaan van het Koninklijk Lim burgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap. Drie externe referenten bespraken elk een deel van het werk tijdens een op die middag gehouden symposium. De drie toespraken zijn in dit Jaar boek afgedrukt. In De Maasgouw, tijdschrift voor Limburgse geschiedenis en archeologie (2016, 3) is een artikel van F. Hovens opgenomen: 'Criminele justitie: Geulse bokkenrijders aan de galg'. De woeste avonturen van de bokkenrijders, meedogenloze bendes die in de achttiende eeuw het platteland onveilig maakten, spreken enorm tot de verbeel ding. De naam bokkenrijders is ontstaan omdat men dacht dat ze door een pact met Satan zich op duivelse bokken door de lucht konden verplaat sen. Drie golven van vervolging worden onder scheiden: in de jaren 1743-1745, 1750-1751 en 1772-1777. Er moeten wel vijfhonderd mensen als bokkenrijder zijn geëxecuteerd. Er is veel over het onderwerp geschreven, maar de bekentenissen die de verdachten op de pijnbank aflegden zijn in de historiografie nauwelijks kritisch benaderd. De auteur behandelt verschillende processen en laat zien hoe krom de rechtspraak was. Niet alle sche penbanken waren fel in hun vervolgingen, maar dikwijls stond de schuld van een verdachte bij voorbaat vast, en werd hij zo lang aan een pijn lijk verhoor onderworpen dat hij alles verklaarde wat de rechters wilden horen. Dergelijk vervol gingsbeleid associëren we vaak met de 'donkere middeleeuwen', maar het was hier in de acht tiende eeuw - als zogenaamd de ratio de geest verlicht zou hebben - dat gedachtenkronkels over heksen en bokkenrijders het gezonde verstand verduisterden. Er is al veel onderzoek gedaan naar de bokkenrijders en hun gedragingen. Over één aspect zijn de onderzoekers het wel eens: de vermeende bokkenrijders is enorm onrecht aan gedaan. Het tijdschrift voor de Nederlandse archeologie Westerheem (augustus 2016) heeft als eerste arti kel 'Urnenvelden hergebruikt', door L. van den Dikkenberg. In de Late Bronstijd (1100-800 v. Chr.) en de Vroege IJzertijd (800-500 v.Chr.) zijn over een groot deel van Europa urnenvelden aan- 170 Aanwinsten

Zeeland | 2016 | | pagina 34