Zeeland 25.4 gelegd. Waarschijnlijk werd een aanzienlijk deel van de bevolking hier begraven. De crematiegra ven lagen onder kleine grafheuvels die in clusters werden aangelegd. Rond 500 v.Chr. raakten deze grafvelden in onbruik, maar ze zijn toch nog soms als monumenten in het landschap herken baar. Er is onderzoek gedaan naar het hergebruik van urnenvelden als grafveld en als nederzet tingsterrein. In 'Een Romeinse Europoort aan de Schelde' (A. Kropff) wordt de overzeese handel vanuit Nederland besproken. De haven in de Schelde- monding speelde een belangrijke rol bij de export uit het Scheldegebied en werd ook gebruikt door handelaren uit het Rijn- en Maasgebied, wat blijkt uit de gevonden Nehalennia-altaren in Domburg en Colijnsplaat. Voor de hypothese dat de haven van Voorburg-Arentsburg ook een functie had als overslaghaven in de handel op Brittannia, zijn geen bewijzen. Romeinse kust is een publicatie van het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden ter gelegenheid van de gelijknamige tentoonstelling in het museum. De provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland hebben belangrijke archeologi sche objecten ter beschikking gesteld voor de ten toonstelling. Dit boekje voert u langs de Noord zeekust van Texel naar Aardenburg in de Ro meinse tijd rond het jaar 200, langs belangrijke opgravingslocaties waarbij de lezer kennismaakt met de invloed van de Romeinen op bewoners en landschap. Musea en gemeentelijke instellingen hebben meegewerkt door het aanbieden van hun kennis en archeologische voorwerpen. De conser vator archeologie van het Zeeuws Genootschap leverde onder andere een paar bronzen sleutels en een fragment van een dakpan met het stempel CGPF, beide vondsten uit Domburg, en een prach tige replica van een genius, in 1737 op het strand van Domburg gevonden. Een genius is een onzichtbare beschermgeest, die de mens in goede en slechte dagen begeleidt. Uit de collectie van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland zijn ook ver schillende voorwerpen uitgeleend voor de ten- Replica van een beeldje van een genius, in 1737 op het strand van Domburg gevonden. Collectie Zeeuws Genootschap, inv. nr. G3235. toonstelling: een deukbeker uit 's-Heer Abtskerke, een baksteen met stempelafdruk C II S (Cohors Secunda Severiana) uit Aardenburg en een beeldje van Bacchus. Het Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Neder land heeft een informatief magazine uitgegeven om te benadrukken hoe belangrijk het is onze tradities te beschermen: Immaterieel Erfgoed, van zomercarnaval tot nieuwjaarsduik. Er wordt uitge breid ingegaan op de vraag waarom sommige zaken wel en andere geen erfgoed zijn. Zo is bij voorbeeld het bloemencorso in Zundert erfgoed omdat heel Zundert eraan meewerkt en ernaartoe leeft, en kinderen de traditie met de paplepel ingegoten krijgen. Het kaasmeisje daarentegen bevestigt alleen het beeld zoals men ons in het buitenland graag ziet. We lopen hier niet met z'n allen op klompen in Volendamse klederdracht, het kaasmeisje is gewoon een uitvinding van de reclamewereld. Immaterieel erfgoed speelt zich niet af in het museum maar in de samenleving, aanwinsten 171

Zeeland | 2016 | | pagina 35