Zeeland 27.1 volk en de predikanten de roep om Oranje zo luid klinken, dat de Zeeuwse Staten zich genoodzaakt zagen een voorstel te doen om de jonge Willem III aan te stellen als kapitein-generaal. Willem III Hendrik, prins van Oranje. Kopergravure door J. Houbraken naar tekening van A. Schouman. Uit Wagenaar, Vaderlandsche Historie V. ZA, ZG, ZI, IV-99. De Eerste Engelse Zeeoorlog en de Acte van Seclusie Op 21 september 1652 oordeelden de Zeeuwse Sta ten dat Willem III 'gedesigneert' (aangewezen) behoorde te worden tot kapitein- en admiraal generaal vanwege 'sijn illustre extractie ende gheboorte als mede ten opsichte van de universele aengenaemheyt en luystre van desselfs ghe- slachte'.5 De wetenschap dat Holland tegen de designatie van Willem III tot kapitein-generaal was, dwong de Zeeuwse Staten tot terughoudend heid. De nederlaag van de Nederlandse vloot bij Harwich op 20 juni 1653 en de daaruit aanzwel lende oproerigheid van de Oranje-gezinde bevol king in Holland en Zeeland zorgden er echter voor dat Adriaan Veth, secretaris van de Staten van Zeeland en leider van de Zeeuwse delegatie naar de Staten-Generaal, op 28 juli alsnog het voorstel deed Willem III aan te wijzen als kapitein-gene- Maria Stuart, gemalin van Willem III. Kopergravure door J. Houbraken. ZA,ZG, IV-102. raal. De Staten van Holland verwierpen het Zeeuwse voorstel. Zij oordeelden 'dat sulcx soo voor den Staet, als mede voor den Persoon van Hoochgemelten Heere Prince ten hoochsten ondienstich wesen soude'.6 Om hun oordeel te onderbouwen schreef Johan de Witt een Deductie (schriftelijk betoog). De raadpensionaris pleitte voor volledige soevereiniteit van de gewestelijke Statencolleges zonder een eminent hoofd, d.w.z. een stadhouder die tevens kapitein-generaal was. Die absolute soevereiniteit realiseerden de Staten van Holland op 1 mei 1654 door in het geheim de Acte van Seclusie aan te nemen. Daarin verklaarden zij nooit een lid van het Huis van Oranje tot stadhouder te zullen benoemen en ook de benoeming van een Oranje tot kapitein- illem III Eerste Edele 11

Zeeland | 2018 | | pagina 13