Zeeland 27.1 Commentaar op sociale stijging en daling en op vrijgedrag. De rubriek 'Gemengde Berigten' van de Zierikzeesche Nieuwsbode in het derde kwart van de negentiende eeuw. Deel II. Jan Zwemer Het trouwen uit 'romantische liefde' werd volgens gezinshistorici in de loop van de negentiende en twintigste eeuw een algemener verschijnsel. Als graadmeter daarvan beschouwen zij onder meer de toename van huwelijken tussen partners van gelijke leeftijd. Onderzoek door Jan Kok toonde aan dat deze laatste ontwikkeling zich ook in het Zeeland van het midden en het derde kwart van de negentiende eeuw voordeed. Voordien trouwden armere bevolkingsgroepen meer uit noodzaak, bij voorbeeld omdat door de dood van de vorige part ner een onmisbare steun in het dagelijks leven - qua arbeid in huis en qua inkomsten - was weggevallen. Leeftijd was dan minder van belang. Verder kwamen bij 'de elite en rijke boeren' gear rangeerde huwelijken 'regelmatig' voor en ook die hindernis voor een romantische liefde verminderde met de tijd. In dit artikel speuren we naar signalen van deze en verwante ontwikkelingen in de rubriek 'Gemengde Berigten' van de Zierikzeesche Nieuwsbode, waarbij de meeste aandacht uitgaat naar het platteland. Abonnees van het tweemaal en vanaf 1870 driemaal per week verschijnende blad begonnen namelijk vanaf ongeveer 1850 de rubriek te vullen met anonieme plaatselijke berichten rondom de verkering van hun plaatsge noten. Deze vroege roddel- en kennismakingsru briek liep door tot 1893, maar wij concentreren ons op de periode 1850-1876.1 In die jaren werd het platteland niet alleen welvarender, het opdrij ven van de pachten lijkt ook te zijn afgewenteld op de landarbeiders - die er qua reëel loon op achteruitgingen - terwijl met name arbeiders(zoons) de landbouw verlieten en de middenstand groeide. Een eerder onderzoek liet zien dat het onderling huwen van arbeiders- en middenstandskinderen toenam, maar vooral ook het aantal huwelijken van boerenzoons met mid denstandsdochters - zie tabel 1. Sociale daling en vrouwenemancipatie In de kolommen van de 'Gemengde Berigten' komt het onderwerp sociale daling op het platte land dan ook minder voor dan sociale stijging. Duidelijk wordt dat verkering met een partner uit een 'lagere' stand op afkeuring kon rekenen, was het niet van de algemene opinie - waar de inzen der van het bericht aan de Nieuwsbode zich op beriep - dan toch in elk geval van de ouders. Zo werd er melding gemaakt van een vader die zijn dochter, die met een bakker wilde trouwen, zo had geschopt dat ze enkele dagen op bed moest blijven. Een boerenzoon te Zonnemaire werd door een inzender geraden de dienstmeiden met rust te laten. Immers, zijn moeder wilde voor hem 'een meid met geld'. Een andere inzender keurde het af dat een boerendochter naar de knecht lonkte. Wanneer de verkering toch doorging, was het ongelijke span eventueel voorwerp van spot. Een boerenknecht te Sint-Annaland die een 'dametje' vrijde, paste 'als een kraai bij een pauw'. Te Oud dorp vrijde een boerendame met een molenaars knechtje die haar 's avonds 'in zijn gewoon werk pak' naar huis bracht.2 type huwelijk B-B M-M A-A B-M M-B A-B B-A totaal 1855-61 63 19 184 13 26 18 16 21 21 381 1875-81 72 23 160 22 23 13 16 26 29 384 Tabel 1. Huwelijken naar stand van de partners (absolute getallen) in twee zevenjarige perioden in acht steekproefgemeenten op het platteland van Schouwen-Duiveland en Midden-Zeeland, representatief voor deze regio's qua groeitempo van de bevolking en type landbouw. B boer; M middenstand; A arbeider. De eerste letter staat voor de huwende man, de tweede voor de huwende vrouw. Gemengde berigten

Zeeland | 2018 | | pagina 19