Zeeland 27.1 't Is vol van schatten hier De paalworm, Teredo navalis Linnaeus, 1758 V Uit de verzamelingen van het Genootschap Freddy van Nieulande In de collectie van het genootschap bevinden zich een paar voorwerpen die op het eerste zicht weinig met elkaar te maken hebben: een potje met een paar wormen, geschonken vóór 1869 en een paar stukken hout die helemaal doorboord zijn in 1873 geschon ken door C.D. Tielenius Kruijthoff, Rentmeester van het Kroondomein. De wormen in de glazen pot zijn opgespannen op een glasplaatje, zodat ze niet opge kruld op de bodem liggen, maar over de hele lengte goed te zien zijn. Toch horen de voorwerpen bij elkaar. De wormen zijn geen wormen, ook al lijken ze erop. Het zijn paalwormen. Een paalworm is een tweekleppig schelpdier (Mollusca); oppervlakkig gezien lijkt het dier op een worm, en omdat die in hout boort dat in contact met zeewater heeft gestaan, paalworm wordt genoemd. Het 20 tot 30 cm lange, wormvor mige lichaam heeft aan het kopeinde twee schelp- kleppen. Die klepjes zijn voorzien van kartels en tandjes. Het dier kan met deze klepjes in hout boren en gangen maken van vele centimeters lang. In een stuk hout leven vaak een groot aantal dieren waar door het hout poreus en zeer breekbaar wordt. Leefwijze De vrij zwemmende larven hechten zich aan de buitenzijde van een stuk hout. Eerst boort de larve een zeer klein gaatje, dwars op de draad richting van het hout, maar wat verder naar bin nen toe buigt zij af in de lengterichting van het hout en wordt de gang snel wijder, tot 5 a 8 mm. diameter. Bij het boren maakt het dier met de kop en de schelpjes regelmatige, heen en weer gaande, Uit hout geprepareerde paalwormen, geschonken voor 1869. NHG 98005 draaiende bewegingen om de lengteas. Aan het eind van de paalworm zitten twee lange buisjes (sifons) die worden gebruikt om zeewater met voedselrijk plankton naar binnen te zuigen en het afvalwater weer naar buiten te laten stromen. Hierbij zeeft het dier plankton uit het zeewater, dat als voedsel gebruikt wordt. Het boren in het hout dient veel meer om voor de huisvesting van het dier te zorgen dan dat het dier het hout als voedselbron gebruikt. 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2018 | | pagina 25