spoedige tijd ging over in een structurele crisis in de baksteennijverheid. Na de Tweede Wereldoor log beleefde de sector weer een gunstige tijd, al betekende dat wel het einde van de traditionele steenbakkerijen. De automatisering kwam op gang, de productie van machine- en snelbouw- baksteen verdrong de typische streekproducten zoals klamp-en papensteen, kerksteen en Boomse pannen. Van T. Peeters is het artikel 'Politiek en wet geving in het laatmiddeleeuwse Mechelen'. Hij gaat na hoe de opstanden van de bevolking het beleid en de wetgeving in de stad beïnvloed heb ben, en de manier waarop het stadsbestuur de problemen aanpakte door het uitvaardigen van ordonnanties. Die ordonnanties plaatst hij in een ruimere politieke, sociale en historische context. Ook J. Haemers gaat in op de laatmiddeleeuwse toestand in Mechelen, waar veel onrust en com motie heerste. Hij schrijft over politiek protest van mannen en vrouwen en analyseert hun moti vatie om in opstand te komen. Een interessante benadering, want het burgerprotest kreeg in het verleden nauwelijks aandacht in het historisch onderzoek, terwijl oorlogen grondig bestudeerd zijn. Een bijzonder artikel is van de hand van H. de Lannoy: 'Boom van Vreyheid - Boom van Slaver nij. Het trieste lot van de vrijheidsbomen in Mechelen (1792-1930)'. De betekenis van een revolutionair ritueel of symbool als de vrijheids boom verandert in de loop van de tijd. De bood schap en het belang zijn afhankelijk van welke maatschappelijke groep hem opricht om de eigen positie te versterken. Doordat de Fransen zich als bezetters misdroegen, zagen de Mechelaars er de bomen van 'slavernij' in. Het ritueel van de vrij heidsbomen is grondig geëvolueerd. In dit artikel staan de gebruiken rond de vrijheidsboom in Mechelen centraal tijdens de Brabantse Omwente ling (1789-1790), het Franse bewind (1792-1815) en het koninkrijk België (1830-1831 en 1930). Het planten van de boom in 1792 in de Franse tijd was de meest spontane. De bevolking zag de Fransen toen nog als bevrijders. Rond de vrij heidsboom vonden de republikeinse feesten plaats, maar ook feesten voor de jeugd, de echt paren, de ouderen en de landbouw. Vanwege de negatieve houding van de Nederlanders werd de vrijheidsboom in 1830-1831 weer een belangrijk symbool voor de Belgische revolutionairen. Nadat het voortbestaan van het jonge België was veilig gesteld verloor de boom zijn revolutionaire karakter, en werd het louter een gedenkboom. In het driemaandelijks tijdschrift Het Land van Beveren (2017, 4) is een briefwisseling van drie zusters Goubau besproken, allen geboren begin 18e eeuw. De brieven zijn grotendeels bewaard gebleven in het familiearchief de Bergeyck, dat in het kasteel Cortewalle berust. In die tijd werden honderden brieven geschreven, dikwijls door dames uit de hogere standen, die daarmee hun vele vrije tijd vulden en de briefcultuur lieten evolueren tot een vrouwelijke kunst. We komen veel te weten over handelsfortuinen, strategische huwelijken en de manier waarop men met familie en vrienden omging. Het briefschrijven werd ook sterk gestimuleerd door de nieuwe consumptie cultuur van de 18e eeuw. Een heel arsenaal van producten kwam op de markt: pennen, porselei nen inktpotten, zegelwas, versierd papier. Ook bureaumeubels met lades en schrijftafels met lak- decoratie hoorden bij de schrijverij en - niet te vergeten - bij de verfraaiing van het huis (auteurs C. Goossens en J. Verberckmoes). T. de Doncker laat zijn licht schijnen over meer dan 500 Beverse oorlogsaffiches uit 1914 1918. De Duitsers plakten hun bekendmakingen aan de muren van belangrijke gebouwen ter alge mene kennisgeving. Lokale bewoners maakten als kleine verzetsdaad die berichten onleesbaar, waarop met strenge straffen gedreigd werd. De affiches werden ook ingezet als propagandamid del door de Duitsers. Eigen verdiensten werden door de vijand uitgebreid bejubeld en zaken van de tegenstanders als valse leugens voorgesteld. Aan de hand van de affiches trachtte de bezetter de bevolking te hersenspoelen. September 1815 doken de eerste affiches over terdoodveroordelin- anwinsten

Zeeland | 2018 | | pagina 31