veel geld', op blz. 182 'ronduit malicieus gedrag'. Hilde Andereya 'kwam (ze) aangereisd uit Frank rijk' (blz. 29). Over het gebruik van persoonsnamen in een boek over de oorlog moet je goed nadenken; de schrijver meldt dat hij dit alleen doet bij personen van wie hij het strafdossier bij het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging heeft ingezien, of van wie de namen al algemeen bekend waren en die ook al in andere publicaties werden genoemd. Overigens waagt de auteur zich al in de inleiding aan een slotoordeel over 'goed' of 'fout', en 'Wat dreef de collaborateur? (blz. 8 en 9). Jam mer dat de keuze van de auteur om niet elk docu ment als aparte noot op te nemen voor de lezer is weggestopt in noot 1 van hoofdstuk 3. In noot 7 van hoofdstuk 7, het hoofdstuk, 'Moffenmeiden', meldt de auteur dat wegens de privacy de num mers van de dossiers en de namen van de meeste vrouwen uit het CABR en ZA, DMC (afkorting wordt nergens uitgelegd, pas in noot 5 van hoofd stuk 11 staat Districts Militair Commissariaat een keer voluit) niet zijn vermeld. Dat de privacy van betrokkenen wordt beschermd is logisch, maar zonder verwijzing naar een dossiernummer in een gesloten archief doet de schrijver wel een groot beroep op het vertrouwen van de lezer. We ontkomen er niet aan nog enkele minpun ten te noemen. Volgens de toelichting op blz. 2 bij de goed gekozen omslagfoto is betrokkene Reinier de Waal, die 'direct na de bevrijding', wat rond 5 mei 1945 moet zijn, in Zierikzee in hechtenis wordt genomen. Merkwaardig is dan dat op blz. 110 staat dat De Waal was gevlucht en op 16 mei 1945 in Werkendam werd gearresteerd. Via twee kampen kwam hij op 12 juni 1945 in Zierikzee terug; niet echt direct na de bevrijding. Op blz. 123 hebben vormgever en auteur over het hoofd gezien, dat bij de afbeelding van het Ausweis van Maatje Fondse de achtergrond (een rooster?) is afgebeeld. De auteur maakte zelf de reproductie; waar het origineel zich bevindt is niet vermeld. Die vraag kun je bij meer foto's stellen. Bij de foto's van blz. 134 en 137 (bovenste foto) had gewoon moeten staan dat Mussert in Goes op bezoek was; zo staan de foto's ook in de Beeld bank Zeeland vermeld. Rafelrandjes en schaduwen achter foto's in zwart-wit voegen weinig toe. Opvallend is hoe de schrijver in hoofdstuk 3 een soort van vertrouwelijkheid met de vrouw van NSB'er Ilcken hanteert door haar vrijwel steeds alleen met haar voornaam aan te duiden. Blz. 39 een gedicht door 'Hilde', blz. 40 'schreef Hilde aan Mussert.' Blz. 41: 'terwijl Hilde een meer idealisti sche toon aansloeg'. Bijschrift bij een schilderij op blz. 43: 'Hilde schilderde...'. Alle andere hoofdrolspelers in de Duitse bezet ting die in het boek worden genoemd krijgen een toelichting, maar aan Rauter's naam, eerste ver melding op blz. 42, wordt pas op blz. 139 'höherer SS- und Polizeiführer' toegevoegd. Hij komt in de index voor als J.B.H. Rauter en op blz. 139 als Hanns Albin Rauter. Hij heette Johann Baptist Albin Rauter. In de noten heeft de auteur ervoor gekozen om steeds de complete auteursnamen en boektitels aan te halen. Dit is ongebruikelijk als je daarna een literatuurlijst opneemt met weer dezelfde auteurs namen en dezelfde boektitels. Diverse noten ver wijzen alleen naar een boek zonder bladzijdenum mer, en ook naar www.krantenbankzeeland.nl. zonder titel van een krant of datum. In de litera tuurlijst ontbreken diverse boeken die in noten worden vermeld, bijvoorbeeld Hoofdstuk 6, noot 12: G. van Engelen, in Oorlogsbijlage Wereldregio 505, 28 april 2017. In noot 18 van hoofdstuk 5 wordt verwezen naar Van der Ham, Zeeland 1940/1945, zonder verdere bladzijdeaanduiding, ook in noot 20: 'Zie Van der Ham, noot 18.' Zon der hoofdstuknummer heb je hier niets aan. Ook in noot 5 van hoofdstuk 6 wordt alleen naar het boek van Van der Ham verwezen. Noot 22 van hoofd stuk 5 geeft weer een verwijzing naar Wereldregio, nu zonder #-teken. In noot 14 van hoofdstuk 6 wordt verwezen naar: '(informatie NIOD)', wat te algemeen is. Merkwaardig dat in noot 3 van hoofdstuk 8 het archief van Lakenman en Ochtman voorkomt, waar het Lakeman moet zijn. Het boek van In 't Veld over de SS en Nederland bestaat uit twee delen. Ook het eigen artikel van de auteur 32 B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2018 | | pagina 34