over Ilcken, waar dit boek nota bene uit is voort gekomen en dat door de auteur wordt vermeld in zijn nawoord op blz. 202, staat evenmin in de lite ratuurlijst. Hoofdstuk 5, noot 21: er is een film gemaakt over de Tien van Renesse in 2016, maar door wie en met welke titel wordt niet gemeld. De archief verwijzing in noot 8 van hoofdstuk 3 is cryptisch: Waterschap Schouwen, Notulen Dagelijks Bestuur, ZA 3326-136; In- en uitgaande stukken, ZA 3326 277 t/m 288. Ook noot 12 van hoofdstuk 7 wordt archief J.J. de Bruijne vermengd met handschrif tenverzameling 799. Verder schrijft de auteur zeer vaak voluit NIOD Instituut voor Oorlogs-, Holo caust- en Genocidestudies; een keer is voldoende, en dan verder afgekort, wat geldt voor meer namen van instituten en collecties. Bij CABR, vaak voluit, hoort NA (Nationaal Archief) vooraf te gaan. Dan de index. Op blz. 81, 88 staat Ortskom- mandant Welsch, die in de index als Oberleutnant Wellsch staat vermeld. Op blz. 86 Ortskommandant in Renesse, Oberleutnant Welsch. In het boek en in de index staan zeer veel per sonen met alleen de achternaam. Dat is bij Duitsers en Arfat de Armeniër nog enigszins begrijpelijk, maar zo'n 50 personen, vaak mensen uit Schou- wen-Duiveland, alleen bij achternaam noemen wekt bevreemding. Zeker als je bedenkt, dat bin nen families zowel 'foute' als 'goede' vaderlanders voorkwamen. Mr. Adriaanse 177, molenaarsknecht Bakker 108, kruidenier Berrevoets 108, schipper Berrevoets 57, kampcommandant Bij de Vaate 173, wethouder Den Boer 73 e.v., verpleegster Bokma 81, bakker te Zierikzee Brouwer 24, garagehouder Dijkman 141, 158, politieagent Dral 85, etc. Haupt- mann Schütz uit de index wordt op blz. 77 Insel- kommandant Hauptmann Schütz genoemd. Overi gens komt op blz. 81 het woord 'eilandcommandant' voor. Wel in de tekst, niet in de index: Blz. 185: de Joodse familie Labzowski. Dit geldt ook voor blz. 85 politieagent en luchtwachter Reitsma, op blz. 158 Constandse, inwoner van Noordgouwe en de Haamsteedse timmerman M.I. de Rijke. Luitenant Sager, direct betrokken bij de executie van de Tien van Renesse, blz. 122, staat niet in de index. In noot 5 van hoofdstuk 4 ontbreekt de aanduiding van de muntsoort euro. Samengevat: het boek is een populaire, niet onverdienstelijke beschrijving van dit onderwerp. Jammer van de vele slordigheden die erin zijn blij ven staan. Voor een wetenschappelijk boek had een begeleidingscommissie in het leven kunnen worden geroepen, die voor begeleiding had kunnen zorgen. Dat zou de opzet van het boek, de gekozen werkwijze, en de detailgegevens sterk hebben ver beterd. Nu maakt het een wat onvoldragen indruk. Frank de Klerk Archivaris bij het gemeentearchief van Goes. Hij publiceerde over de oorlogsgeschiedenis op de Bevelanden. W. Peene, Josua van Iperen (1726-1780), Gerefor meerd predikant ten tijde van de Verlichting, Boe kencentrum, Zoetermeer, 2017. 429 pagina's. ISBN 9789023971689. Prijs 33,50 Een van de interessante zaken bij het openslaan van een proefschrift is de wijze waarop de lezer door de auteur naar het hoofdgerecht wordt geleid. De weg erheen in deze kerkhistorische studie is wat lang, zeer gedetailleerd en daarom enigszins ency clopedisch vormgegeven. Je eet het eerste gerecht met lange tanden. Maar wellicht is deze aanpak goed, omdat de hoofdzaken waarmee Van Iperen zich bezighield zo beter thematisch kunnen worden gepresenteerd. We weten dan al dat Van Iperen zich graag op de voorgrond drong, enige beschei denheid leek hem vreemd. Wellicht kwam hij niet zo sympathiek over, maar lag dat wel volledig aan zijn persoonlijkheid? Wat me het meest bevreemdde bij het lezen van deze leesbare dissertatie is dat Van Iperen eigenlijk geen bewogen theoloog was, of beter: mocht zijn. De lezer proeft dit regelmatig in de beschrijving van Peene. Toch betekent dit niet dat Josua van Iperen eerder een baantjesjager en wetenschapper was dan een bevlogen theoloog. Boekbesprekingen

Zeeland | 2018 | | pagina 35