Versailles aan de Schelde AN NA VAN SUCHTELEN geprezen om "het wonderplekje, dat op dit verge ten uithoekje met zulk een onbekrompenheid gesticht was". Van Suchtelen, een nazaat van de vroegere bewoners, weet dankzij het rijke bronnenmateri aal (familiearchieven, krantencollecties, publica ties en interviews met familieleden) en haar FAftlUEÏ&ONlEK vaardige pen een duidelijk beeld te schetsen van het leven van de bewoners van dit kapitale land goed. Haar verhaal begint in 1860, wanneer Jan Christiaan van Hattum, uit Sliedrecht afkomstig, het dorp bezoekt en daar wordt rondgeleid door notarisdochter Frederika Prümers, wier over grootvader, een dominee uit Westfalen, in de Bataafs-Franse tijd naar ons land was gekomen. De vader van Jan was in Sliedrecht een bekend baggeraar, die net als Bos, Kalis en Volker zijn sporen op dit terrein ruimschoots had verdiend. In 1862 trouwen Jan Christiaan (J.C.) en Frede rika. J.C. heeft het economisch tij mee. Nederland bouwt aan zijn infrastructuur als nooit eerder: kanalen en spoorwegen worden aangelegd, land wordt ingepolderd en allerhande baggerwerk- zaamheden worden uitgevoerd. Er is werk zat. J.C. en Frederika verhuizen al snel vanuit Slied recht naar Ellewoutsdijk, waar Prümers eigenaar is van de kasteelgrond tegenover Zorgvliet en als dat huis, in 1822 gebouwd en waarin op dat moment de arts Vleugels woont, te koop komt te staan, aarzelt Prümers geen moment: hij koopt het pand. In 1881, zes jaar na overlijden van zijn schoonvader Prümers, koopt J.C. van zijn schoon moeder voor 17.000 gulden de ambachtsheerlijke rechten en mag hij zich voortaan ambachtsheer van Ellewoutsdijk noemen. Zorgvliet wordt ver bouwd en hoe! Het wordt een waar sprookjespa leis, waarin zowel elementen van Oriëntaalse als Latijns-Amerikaanse stijl terug zijn te vinden. De nieuwe aanbouw, drie vleugels, wordt gefinan cierd met het vele geld dat Van Hattum verdient aan allerlei opdrachten bij de bouw van het Pana makanaal. De verbouwing, waarbij het niet aan komt op een paar cent meer of minder, geeft velen in het dorp werk. Het pand krijgt in totaal maar liefst 29 kamers, waaronder eetkamers, aparte kamers voor het personeel, een jachtka- mer, een speelkamer, een biljartkamer, een schil derijenzaal en zelfs een toneelzaal. Het wordt voorzien van een gas- en waterleiding, evenals een voor die tijd voor een woonhuis unieke cen trale verwarming. De tuin wordt tot een lusthof omgetoverd, waar bezoekers zich kunnen vergapen aan een hertenkamp, een theehuis, een nep-ruïne, een volière en vele sculpturen waarvan dat van Demeter, godin van de landbouw, het belangrijk ste is. Zorgvliet is voor de familie een buitenver blijf, slechts enkele malen per jaar bezocht. Fre- derika woont het grootste deel van het jaar in Sliedrecht en haar echtgenoot is voor zaken vaak en langdurig op reis. Hoewel de Van Hattums niet vaak in Ellewoutsdijk komen, is hun betekenis voor de lokale gemeenschap groot. Niet alleen

Zeeland | 2018 | | pagina 38