plaatsen ze het dorp op de kaart, ze treden er tevens op als weldoeners. Zowel J.C. als zijn zoon en opvolger Tinus geven met gulle hand aan de kerk en aan het armbestuur, financieren tal van gemeentelijke werkverschaffingsprojecten en organiseren met de regelmaat van de klok ver schillende dorpsfeesten. Ook hun vrouwen (Fre- derika en Jaan) doen het nodige liefdadigheids werk. In de wintermaanden delen ze aan de hulpbehoevenden voedsel, kleding en medicijnen uit. Het grootste deel van het jaar vertoeven de Van Hattums echter in Holland, eerst in Sliedrecht en later in Beverwijk, waar de derde generatie (Tinus' zoon Freek en zijn vrouw Guusje) haar intrek neemt in het monumentale pand Schey- beeck. De Van Hattums zijn veel op reis, zowel voor zaken in binnen- en buitenland, maar ook voor hun plezier. Landen als Spanje, Portugal, Brazilië en Argentinië worden bezocht en het aar dige is dat ze hiervan in brieven uitgebreid verslag doen, waardoor de lezer een aardig beeld krijgt van de indrukken die welgestelde Europeanen des tijds hadden van deze verre oorden. Weliswaar lei den de familieleden een luxe leventje, zich geheel onttrekken aan de ellende in de wereld kunnen ook zij niet. Was het leed als gevolg van de gebeurte nissen in de Eerste Wereldoorlog nog enigszins draaglijk, de Tweede Wereldoorlog draait uit op een regelrechte ramp. Als na hevige gevechten eind oktober 1944 Ellewoutsdijk wordt bevrijd en de bewoners na enige tijd mogen terugkeren, wordt duidelijk hoe groot de schade is en die liegt er niet om. De verzetskrant Vrije Stemmen noteert: "vrij wel alle gebouwen van betekenis zijn vernield: het groote, zoo bekende buiten der familie Van Hat tum, met de daartegenover gelegen uitzichttoren en galerij met bloemenkassen, werd zoo zwaar beschadigd, dat herstel wel niet mogelijk zal zijn." De familie kan het nieuws nauwelijks verwerken. Alles wat ze in de loop van decennia hebben opge bouwd, is in een mum van tijd verdwenen. Het doek is gevallen. Zorgvliet is verloren, Versailles is niet meer dan een herinnering aan een tijd die nooit meer zal terugkeren. De rol van Van Hattum in Ellewoutsdijk is hiermee echter nog niet hele maal uitgespeeld. Freek blijft ambachtsheer van het dorp en het is aan hem te danken dat Elle- woutsdijk na de oorlog betaalbare eengezinswo ningen krijgt. Toch is er behalve een straat en een horecagelegenheid vandaag de dag weinig meer in Ellewoutsdijk dat nog herinnert aan de kleurrijke geschiedenis van de familie-Van Hattum. Zoals ik in het begin al schreef, vind ik Ver sailles aan de Schelde een prettig geschreven en goed gestructureerd boek, waarin niet alleen de bewoners tot leven worden gebracht, maar waarin ook uitgebreid aandacht wordt geschonken aan de enorme veranderingen die het land als gevolg van de modernisering in de negentiende en twintigste eeuw onderging. Het boek had wellicht nog meer aan kwaliteit gewonnen als de auteur zich iets kritischer had opgesteld tegenover de Van Hattums. Nu is ze zo vol bewondering over het vele goede werk dat de familie voor de gemeenschap heeft gedaan, dat het boek af en toe meer lijkt op een hagiografie dan op een kritische levensbeschrijving van de familiele den. Slechts één keer worden een paar regels inge ruimd voor kritiek op de rijkdom en de leefwijze van de familie, maar die kritiek wordt al snel afge daan als gemopper, afkomstig van de weinige 'rooie' families die het dorp kende. Dat is wel erg gemakkelijk. Dr. A.L. Kort Historicus. Werkt in het voortgezet onderwijs te Goes Jan Zwemer Jeanine Dekker, De kleine Geschiede nis van Zeeland voor dummies, BBNC uitgevers, Amersfoort 2017, 143 pp, ill., ISBN 9789045354040. Prijs 8,99 In 1991 kwam in de USA 'Dos voor Dummies' uit en werd 'voor Dummies' een populaire serie in vele talen. Nu, 25 jaar later, bereikt mij pas via hoofd redacteur Gerard Heerebout een dergelijke uitgave. Dat maakt mij tot een echte dummy. De vraag is,

Zeeland | 2018 | | pagina 39