Zeeland 27.1 Het door George Sterlin in 1650 vervaardigde academisch spreekgestoelte van de Middelburgse 'Illustre School' Huib J. Zuidervaart Precies tien jaar geleden schreef ik in het tijdschrift Studium voor Wetenschaps- en Universiteitsgeschie denis een stukje over het voormalige spreekgestoelte van de Illustre School te Middelburg, dat tot mijn verrassing in een katholieke kerk in Delft bleek te staan.1 Dit Zeeuwse meubelstuk was daar terecht gekomen dankzij de verzameldrift van Karel Sluyter- man (1863-1931), hoogleraar decoratieve kunst en ornamentleer aan de toenmalige Polytechnische School te Delft, de voorganger van de huidige Tech nische Universiteit.2 In die hoedanigheid zette Sl uy- terman zich actief in voor de verbreiding van toege paste kunst. Ter inspiratie voor zijn studenten legde hij een uitgebreide verzameling aan van kunstobjec ten, variërend van stukken uit de Gouden Eeuw tot aan de Art Nouveau. Een deel van die kunsthisto risch bijzonder interessante collectie wordt nog steeds bewaard in het historisch depot van de Delftse universiteit, hoewel sinds de dagen van Sluy- terman ook veel verloren is gegaan, bijvoorbeeld nog in 2008 bij een felle brand die toen het gebouw van de faculteit Bouwkunde teisterde.3 Het was dus in het kader van het aanleggen van zijn documentatiecollectie van oude Nederlandse meubelkunst en andere producten van kunstnij verheid dat Sluyterman in 1906 zijn oog had laten vallen op een aantal objecten uit de Middel burgse Abdij. Dat kerkcomplex werd in de jaren rond 1900 grondig gerestaureerd, waarbij onder meer het oude in verval geraakte auditorium van de Illustre en Latijnse School werd ontmanteld.4 Dat auditorium was sinds het einde van de zes tiende eeuw gevestigd in een ruimte onder de Abdijtoren, een plek tussen de Nieuwe Kerk en de Koorkerk die nu ook wel wordt aangeduid als de 'Wandelkerk'. Wat in 1906 door Sluyterman uit Middelburg is meegenomen staat netjes opgesomd in het in 1922 uitgegeven deel over Zeeland van de Voorlopige lijst van monumenten van geschie denis en kunst: 'Uit het auditorium zijn afkom stig: Preekstoel met voorbank (XVII A), psalm bord (midden XVIII, op een bord van de bonmeesters) en gedenkbord met tijdvers (1568), alles thans in het museum der Technische Hooge- school te Delft'.5 In 1986 had ik al navraag naar deze objecten gedaan, nadat tijdens de voorbereidingen van het congres Worstelende Wetenschap. Aspecten van wetenschapsbeoefening in Zeeland van de zes tiende tot de negentiende eeuw een originele foto van het spreekgestoelte in de Abdij tevoorschijn was gekomen. Maar dat navragen had toen niets opgeleverd. Alle in 1906 meegenomen objecten leken te zijn verdwenen. De orateurstoel, gefotografeerd in de St. Hippolytuskapel te Delft, ca 1980. Door toeval werd dus in 2008 ontdekt dat het Middelburgse academisch katheder in de St. Hip- polytuskapel te Delft terecht was gekomen. Zo'n academisch katheder (destijds ook wel 'orateur- stoel' genoemd) is een dubbel spreekgestoelte, bestemd voor academisch gebruik, met bovenin een plaats voor de hoogleraar of lector en direct cademisch spreekgestoelte 1

Zeeland | 2018 | | pagina 3