er ook grenzen aan de mogelijkheden die schrif telijke bronnen bieden. Eén daarvan is dat in veel stedelijke archieven, en dat geldt ook voor dat van Hulst, er maar weinig archivalia zijn ouder dan de vijftiende eeuw. Voor de geschiedenis van Hulst in de twaalfde, dertiende en veertiende eeuw is het schriftelijke bronnenmateriaal dan ook vrij mager. Voor die eeuwen is men vooral aangewezen op de resultaten van archeologisch onderzoek. Het slotartikel van het jaarboek, de bijdrage van de archeoloog Nathalie de Visser, Archeolo gisch onderzoek in de periode 2004-2016 voor de middeleeuwse periode (tot 1500), illustreert dan ook hoe belangrijk het is dat archeologen, histo risch geografen, historici en archivarissen bij het bestuderen van de geschiedenis van middel eeuwse steden samen optrekken. In Hulst is in de jaren 2004-2016 zeer veel archeologisch onder zoek uitgevoerd. Daarvan zijn de uitkomsten van een zodanig belang dat zij, zoals Nathalie de Vis ser terecht schrijft, niet alleen opgeslagen mogen blijven in wetenschappelijke rapporten, maar bekendheid verdienen bij een breder publiek. Wat dat betreft voegt zij met haar artikel de daad bij het woord door op een heldere manier de resulta ten van de diverse opgravingen en booronderzoe- ken in Hulst in genoemde periode te behandelen. De terreinen waar in Hulst onderzoek is gedaan waren behoorlijk groot, met name die ten noor den van de Sint-Willibrorduskerk en in de omge ving van de Bierkaai. Wat dat onderzoek aan nieuwe inzichten heeft opgeleverd is indrukwek kend, zowel waar het gaat om het beeld dat men zich heeft kunnen vormen van de voormalige haven als om tal van aspecten van de burgerlijke bebouwing vanaf de dertiende eeuw, met detail informatie over percelering, waterafvoer, de bouw en indeling van woonhuizen, de overgang van houtbouw naar houtskeletbouw en het gebruik van baksteen. Droevig is het dan wel te lezen dat tot het onderzoeksterrein aan de noord zijde van de kerk ook twee percelen van vijf- tiende/zestiende-eeuwse huizen behoorden (Korte Nieuwstraat 13 en 17) die men in 2005 nota bene zo nodig moest afbreken! Het geheel overziend kan de Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' trots zijn op dit jaar boek. Het is een publicatie van niveau, die behalve aan de eigen leden ook het nodige te bie den heeft aan onderzoekers die zich bezig houden met middeleeuwse stadsgeschiedenis in het alge meen. Peter Henderikx Emeritus hoogleraar Nederzettingsgeschiedenis van de Neder landen in de Middeleeuwen, Universiteit van Amsterdam. 44 B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2018 | | pagina 46