250 jaar Zeeuwsch Genootschap Zeeland 27.1 3 betreft een digitaal lidmaatschap dat automatisch stopt op 31 december 2018; deze kennismakingsleden zitten nergens aan vast en bepalen zelf of zij daarna gewoon lid willen worden. De persoon krijgt dit jaar viermaal digitaal ons tijdschrift Zeeland en eenmaal het jaarboek Archief. Voorts natuurlijk onze nieuwsbrieven. Tevens is er recht op korting op de entreeprijs van het Zeeuws Museum en op de toegangsprijs van lezingen en andere activiteiten van het Zeeuws Genootschap. Als u de naam en het mailadres van de persoon, die u lid wilt maken, per mail doorgeeft aan het secretariaat (kzgw@dezb.nl), dan maken wij alles verder in orde. 250 jaar Zeeuwsch Genootschap: Prijsvraag Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen viert in 2019 zijn 250-jarig bestaan. Als brandpunt van wetenschapsbeoefening in Zeeland schreef het Genootschap in de eerste anderhalve eeuw van zijn bestaan regelmatig prijsvragen uit over allerlei onderwerpen. Met steun van het Familiefonds Hurgronje wil het Genootschap ter gelegenheid van de viering van zijn jubileum in 2019 deze oude traditie weer laten herleven. Voorjaar 2017 is daarom via de PZC het publiek opgeroepen voorstellen in te dienen voor een hedendaags prijsvraagonderwerp. Het Genootschap heeft hieruit het thema gekozen dat werd voorgesteld door Ing. Marius Vrijlandt, landschapsarchitect te Borssele. Het Genootschap heeft de nu de volgende jubileumprijsvraag vastgesteld: Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen nodigt inzenders uit om in een essay van circa 8000 woorden, hun visie te geven op het thema 'ZEE-LAND-SCHAP'. Dit thema refereert aan de unieke ligging van Zeeland als land ingeklemd tussen zeewater. Sinds de middeleeuwen hebben de steeds veranderende verhoudingen tussen land en water diep ingegrepen op de bevolking, bewoning, leefwijzen, infrastructuur, economie, en cultuur van Zeeland, zijn omgeving, en zelfs, voor korte tijd, de wereld. Aan inzenders wordt gevraagd te reflecteren op creatieve manieren waarop de inwoners van Zeeland samen een 'Zee-land-schap' voor de delta kunnen ontwikkelen. 'ZEE-LAND-SCHAP staat voor een leefwijze waarin klimaatverandering, zeespiegelstijging, verzilting van landbouwgronden, veranderingen in demografie en migratie en andere factoren zoals wonen, werken, recreëren, natuurbehoud op een duurzame manier samenhangen. Zee-land schap' betekent ook dat deze leefwijze tot een voorbeeld kan dienen voor een samenhangende ontwikkeling in andere (delta)gebieden op onze planeet. Inzendingen dienen geheel geanonimiseerd, onder een zinspreuk of motto, voor 1 mei 2018 te worden ingezonden aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Kousteensedijk 7, 4331 JE, Middelburg met vermelding op de envelop van het woord Prijsvraag. Naam en adres van de inzender worden in die envelop apart ingesloten in een gesloten envelop waarop eveneens de zinspreuk of het motto is vermeld. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot M.M. Steenbeek, 06 2 2 25 8079 of per e-mail: info@zeeuwsgenootschap.nl De inzendingen zullen worden beoordeeld door een deskundige jury die haar oordeel in het voorjaar van 2019 bekend zal maken. Het winnende essay zal in druk verschijnen en worden gepubliceerd op de website van het Zeeuws Genootschap. Aan de winnaar zal bovendien een verguld zilveren medaille worden uitgereikt, conform het model zoals dat voor de eerste prijsvraag van het Zeeuws Genootschap in 1770 is ontworpen. genda

Zeeland | 2018 | | pagina 49