Dubbel katheder vervaardigd in de vroege zeventiende eeuw voor de Universiteit te Leiden. Academisch Museum UBL. Foto A. van Haaster. daaronder een meer bescheiden katheder, van waar een student zijn rede, gedicht of disputatie kon uitspreken. Dergelijke 'orateurstoelen' zijn tot in de negentiende eeuw vrij algemeen bij acade mische instellingen in gebruik geweest. Fraaie exemplaren zijn nog aanwezig in Leiden, Harder wijk en Gouda.6 Dubbel katheder ontworpen in 1777 voor de Sint Janskerk in Gouda, gebruik sinds 1784 als academisch spreekgestoelte door Latijnse School van Gouda. Illustratie uit: Van den Berg, De Sint-Janskerk in Gouda (2008). Dubbel katheder vervaardigd in 1729 voor de Universiteit van Harderwijk. Foto uit 1903 door R. Ziegler uit Harderwijk. Foto Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. De transformatie van een academisch meubel De oplossing van het raadsel hoe het Middel burgse exemplaar in een katholieke kerk is terecht gekomen heeft opnieuw alles met Sluyter- man te maken. De St. Hippolytuskapel op de hoek van de Oude Delft en de Nieuwstraat heeft name lijk van 1925 tot 1966 gefunctioneerd als Aula voor de toenmalige Delftse Technische Hoge school. In dat kader is de oorspronkelijk middel eeuwse 'Heilige Geestkapel' in de jaren 1923-1925 gerestaureerd en volledig opnieuw ingericht.7 Als interieurdeskundige bij uitstek heeft Sluyterman hierbij de leiding gehad. Als auteur van het nog steeds gewaardeerde standaardwerk Huisraad en binnenhuis in Nederland in vroegere eeuwen advi seerde hij vaker bij restauraties, waarbij hij niet schuwde om nieuwe historiserende betimmerin gen te ontwerpen.8 Vijf jaar eerder was hij in Delft ook de grote stimulator geweest bij de res tauratie van een oud pand voor zijn afdeling 'decoratieve kunst'.9 Waar Sluyterman in zijn col- 2 Academisch spreekgestoelt

Zeeland | 2018 | | pagina 4